Załoga Solar Impulse po raz kolejny informuje o problemach na drodze pionierskiego samolotu zasilanego energią słoneczną.

Fot. ABB

Z najnowszych informacji wynika, że Solar Impulse będzie musiał zatrzymać się na Hawajach, prawdopodobnie do kwietnia 2016 ze względu na możliwe nieodwracalne uszkodzenie baterii wynikające z przegrzania.
Wcześniej w tym miesiącu stwierdzono, że samolot będzie uziemiony na początku sierpnia na Hawajach. Jak się jednak okazało, naprawa baterii, które zostały uszkodzone w drodze na Hawaje będzie trwać kilka miesięcy, opóźniając następny etap lotu do zachodniego wybrzeża USA do wiosny 2016.
 
W międzyczasie zespół Solar Impulse będzie również badał i dopracowywał proces chłodzenia i ogrzewania podczas bardzo długich lotów.
Załoga Solar Impulse w oświadczeniu poinformowała: „Uszkodzenie baterii podczas lotu to nie błąd techniczny albo słabość w technologii. Wynika ono raczej z błędnej oceny charakterystyki całej misji i systemu chłodzenia. Specyfikacje baterii, a w szczególności temperatura baterii w klimacie tropikalnym nie została właściwie przewidziana..”
Po dotarciu do USA, Solar Impulse dotrze do Europy, a następnie zawróci do pierwotnego punktu z którego rozpoczęła się jego przygoda, czyli do Abu Dhabi.

Źródło: PV-TECH.org