Najdłuższy lot samolotem zasilanym energią słoneczną jest zagrożony pogorszeniem się pogody na trasie. 

 
W weekend rozpoczęła się kolejna trasa samolotu z Nanjing ale może on zostać zmuszony do powrotu, jeśli warunki nad Pacyfikiem nadal będą się pogarszać. Samolot jest obecnie nad Pacyfikiem w drodze na Hawaje. Jest to najdłuższy i najbardziej żmudny etap lotu Solar Impulse 2. Próba wykonania lotu dookoła świata jest więc zagrożona. 
Oczekuje się, że lot przez Ocean Spokojny na Hawaje ma trwać przez sześć dni i pięć nocy. Jednak meteorolodzy ostrzegają o bardzo trudnych warunkach na trasie. Zespół wsparcia ocenia sytuację. 
Solar Impulse 2 to udoskonalenie prototypu Solar Impulse 1, samolotu napędzanego energią słoneczną. Potrafi lecieć w dzień i w nocy nie zużywając przy tym nawet kropli paliwa. 
Jego poprzednik wykonał zaledwie lot międzynarodowy ze Szwajcarii do Belgii, nowa maszyna ma możliwość wykonywania lotów transoceanicznych. Pomysłodawcą jest firma Solar Impulse założona przez  Bertranda Piccard, Briana Jones, Luiggino Torrigiani i szwajcarskiego pilota Andréa Borschberg. Teraz postanowili oni odbyć wyprawę okrążając całą Ziemię od Abu Dhabi w Zatoce Perskiej przez Oman, Indię oraz Chiny by następnie pokonać Pacyfik, Stany Zjednoczone, Europę i Afrykę Północną.
 
Przy projekcie współpracowało pięćdziesięciu inżynierów i techników oraz ponad 100 doradców i dostawców.
Lot w nocy będzie możliwy dzięki akumulatorom polimerowym gromadzącym prąd w ciągu dnia. Maszyna zbudowana została z włókna węglowego o strukturze plastra miodu, dzięki którym cała konstrukcja jest 10 razy lżejsza niż najlepszego szybowca. W skrzydłach, których rozpiętość dochodzi do 72 m zainstalowano ponad 17 000 paneli fotowoltaicznych o powierzchni prawie 270 m2 zbierających do 340 kWh energii słonecznej dziennie. Średnia prędkość jaką może osiągnąć 36-140 km/h. W celu oszczędzenia energii samolot wznosi się do 8500 metrów w porze dziennej i schodzi na poziom 1500 m nocą.
 
Solar Impulse 2 został skonstruowany w celu podjęcia wyzwania optymalizacji nowych technologii oraz drastycznego zmniejszenia zużycia energii. Ukazuje jednocześnie szerokie zastosowanie energii odnawialnej. 
 
Źródło: pv-magazine.com