Solar Star – Największa na świecie elektrownia fotowoltaiczna

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Największą na świecie instalacją fotowoltaiczną jest elektrownia sieciowa Solar Star, w Antelope Valley w Kalifornii, zbudowana przez SUNPOWER

 
Elektrownia ma moc 579MW, a jej pełne przyłączenie do sieci nastąpiło 19 czerwca 2015 r.  i jest teraz w pełni podłączona do kalifornijskiej sieci. Solar Star wyprzedza dwa inne duże projekty, każdy o mocy 550 MW, również w całości podłączone do sieci. Jeden to Topaz Solar,  a drugi  Desert Sunlight w Riverside w Kalifornii. Dwie kolejne zbudowane zostały przez firmę First Solar.
Budowa elektrowni rozpoczęła się w styczniu 2013r. Zbudowana jest w 1,7 miliona monokrystalicznych modułów krzemowych na jednoosiowych trakerach. 
 
Cory Honeyman, starszy analityk z sektora energetyki słonecznej w GTM Research, twierdzi, że zakończenie budowy elektrowni  jest kamieniem milowym dla USA i dla światowego rynku energetyki słonecznej. Jest to kolejny dowód na to, że dzisiejsza technika pozwala na realizację tak dużych projektów. Elektrownia Solar Star jest również dla USA motywatorem do wypełniania zobowiązań międzynarodowych.
 
Cały czas odnotowuje się w tej dziedzinie długoterminowy wzrost popularności, co będzie dodatkowo wspomagane redukcją kosztów i ciągłymi wahaniami cen gazu ziemnego i ropy naftowej. 
 
Źródło: greentechmedia.com