Solarne okna staną się światowym hitem?

Jakiś czas temu świat obiegła informacja o powstaniu solarnych szyb. Były one w stanie generować energię w sposób podobny do fotowoltaiki, na dodatek dynamiczne zmieniały swoją przezroczystość, tak by w razie wysokiego nasłonecznienia utrzymać w domu chłód. Naukowcy z amerykańskiego DOE poszli o krok dalej – opracowali solarne okna.

Jest to gotowy produkt, który już na etapie budowy domu może być z nim integrowany. Solarne okno składa się z dwóch szyb zdolnych do absorbowania energii. Pomiędzy nie został wpuszczony gaz szlachetny, który pozwala pełnić urządzeniu także funkcję termoizolacyjną.

Ciekawie rozwiązano też kwestię samych szyb. Znajdująca się w nich „warstwa fotowoltaiczna” została utworzona z kropek kwantowych, które potrafią absorbować światło z wysoką efektywnością. Na dodatek obie szyby są w stanie absorbować inne zakresy światła. Ostatecznie okno jest w stanie wychwytywać bardzo szerokie spektrum.

Pierwsza warstwa jest w stanie pochwycić spektra niebieskie i ultrafioletowe, a druga – pozostałe. Jedynym zastosowaniem szyb jest wychwyt tego światła. Następnie dzięki zastosowanych w nich jonach manganu następuje ponowna emisja fotonów w taki sposób, by mogły one zostać w całości wychwycone przez ogniwo fotwoltaiczne, znajdujące się w ramie. Pomijając stronę techniczną, ten schemat działania pozwoli solarnym oknom działać ze znacznie wyższą mocą niż standardowe ogniwa solarne o dokładnie tej samej powierzchni.

Nowe rozwiązanie już wkrótce okazać się przełomem w budownictwie pasywnym, gdzie okna tego typu zapewnią zarówno bardzo wysokie parametry oporu cieplnego, jak i niskie zużycie prądu elektrycznego. Niestety, technologia ta pozostaje ciągle w fazie prototypu i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostanie udostępniona do komercyjnej sprzedaży. Nawet jeżeli naukowcy nie zdecydują się na wejście ze swoim produktem na rynek, nic straconego. Ich koncepcja ukazuje pewien trend, który zostanie pochwycony przez inne firmy. Podobnie było z solarną szybą- od fazy prototypu do komercyjnej produkcji dzielił je tylko czas.

źródło: Science Daily

 

Redakcja GLOBEnergia