Solarne parasole

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Co jakiś czas pojawiają się fotowoltaiczne gadżety, które udowadniają, że odnawialne źródła energii świetnie odnajdują w zastosowaniach z kategorii „smart”.

Widzieliśmy już prawie wszystko – od wspomaganych ogniwami ubrań, poprzez telefony i urządzenia produkujące wodę z wilgoci zawartej w powietrzu. Wśród nich ciekawie wyróżnia się nowy produkt dopiero wchodzącej na rynek hinduskiej firmy ThinkPhi.

Wytwarzają oni coś na kształt fotowoltaicznego „parasola”, który jednocześnie produkuje energię elektryczną i filtruje duże ilości wody. Technologia została nazwana „Ulta-Chaata”. Najmniejsze jednostki UC ważą jedynie 100 kg i są w stanie dostarczyć podczas pory deszczowej w Indiach niemal 80 tysięcy litrów wody pitnej . Moduł filtrujący połączony jest z panelem fotowoltaicznym, który działa z mocą do 1.5kW.

ThinkPhi solar power unit

Cena najmniejszej wersji wynosi jedynie 1500 dolarów. Po drugiej stronie znajdują się duże jednostki, których moduły fotowoltaiczne są w stanie pracować z mocą do 40kW. Jednocześnie dostarczą one ponad milion litrów bieżącej wody w trakcie pory deszczowej.

Na obecną chwilę udało się sprzedać 200 takich urządzeń. Samit Choksi, jeden z założycieli start-upu, twierdzi, że do końca 2017 roku ich liczba dobije do pięciuset. To świetny wynik, biorąc pod uwagę niskie możliwości produkcyjne dopiero co rozwijającej się firmy. Jednocześnie jej twórcy zamierzają inwestować dalej w zielone technologie, a kolejnym pomysłem ma być „inteligentny kosz”, który dostarczy energii z niemożliwych do wykorzystania w recyklingu śmieci.

Z jednej strony wydawać się może, że technologia ta jest banalnie prosta. Z drugiej – ma ona potencjał by stać się remedium na najbardziej dokuczliwe problemy krajów rozwijających się. Mimo pozornej toporności, urządzenie posiada wewnętrzny moduł elektroniczny, który dostarcza informacji o stopniu czystości wody oraz wytworzonej energii. Dodatkowo, w razie awarii kontaktuje się ono z ekipą techniczną. Jej pomoc będzie bezpłatna przez 15 lat użytkowania Ulta-Chaata – tyle trwa gwarancja.

Jeżeli interesują Cię odnawialne źródła energii, zapraszamy na poświęcone im wydarzenie – Energetyczny Pasaż Globenergia. To świetna możliwość do spotkania się z osobami zaangażowanymi w branżę OZE.

Zobacz również