Przechodzący niedawno przez Portoryko huragan Irma wyrządził wiele szkód. Niestety, podległe USA terytorium zostało niedawno ponownie zdewastowane, tym razem przez inny huragan, o nazwie Maria. Obecnie tamtejsza sytuacja jest dramatyczna – ponad 40% mieszkańców nie ma dostępu do wody pitnej, a prawie wszyscy są odcięci od prądu elektrycznego.

OZE jako pomoc po huraganie Irma – przywracanie dostępu do prądu

Odbudowa zrujnowanej sieci elektroenergetycznej zajmie dużo czasu i będzie się wiązała z gigantycznym wydatkiem finansowym. Ciekawą formę wsparcia zaproponowała im Tesla oraz Solar Energy Industries Association, czyli stowarzyszenie zrzeszające producentów fotowoltaiki w USA. W wydanym niedawno oświadczeniu SEIA ogłosiła, że pomoże skoordynować przekazanie dużej ilości paneli mieszkańcom tamtych terenów. Natomiast Tesla, producent m.in. elektrycznych samochodów, oświadczyła, że wyśle poszkodowanym mieszkańcom swoje magazyny energii Powerwall. Ponadto z terenów Haiti zostało już przekazane ponad 400 000 lamp, które ładując się w trakcie dnia za pomocą wbudowanych paneli słonecznych, będą świeciły w nocy.

źródło: sanjuanpuertorico.com

Test dla OZE – czy da się zasilić duży obszar energią odnawialną?

Pomijając fakt, że cała ta sytuacja może znacznie ocieplić wizerunek i tak cieszącego się w Stanach Zjednoczonych dużą popularnością OZE, warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną kwestię. Sieć elektroenergetyczna Portoryko została postawiona w dużej mierze na terenach górzystych i przecinających lasy. Już obecnie wiadomo, że jej odbudowa zajmie od czterech do sześciu miesięcy. W tym czasie możliwe jest wzniesienie realnie dużej ilości instalacji fotowoltaicznych z opcją magazynowania. Biorąc pod uwagę, że Portoryko ma grubo ponad trzy miliony obywateli, będzie to swoisty test dla odnawialnych źródeł energii, które będą musiały zasilić ekstremalnie duży obszar.

Miejsce tragedii odwiedził też tamtejszy prezydent, Donald Trump. Obiecał podjąć działania, mające jak najszybciej doprowadzić do naprawy zniszczeń. Jeżeli zauważy, że dużą rolę w tym procesie odegrały odnawialne źródła energii, może będzie w stanie zmienić swój stosunek do tej technologii? Jednocześnie już obecnie wielu amerykańskich badaczy wskazuje, że eksperyment ten może bardzo wyraźnie pokazać społeczeństwu zalety rozproszonej energetyki.

Redakcja GLOBEnergia