Solarne szyby obniżą wydatki na prąd o połowę

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Chińczycy opracowują nowe wersje inteligentnych okien

Jakiś czas temu w budownictwie niskoenergetycznym pojawiły się pomysł na szyby, które zmieniają swoją przepuszczalność dla światła w zależności od pogody. Tak zwane "solarne szyby" w ciepłe dni stają się nieprzeźroczyste, blokując "dopływ" energii słonecznej do pomieszczeń. W chłodniejszych okresach okna tego typu nie różnią się od konwencjonalnych - są przezroczyste, przepuszczalne dla światła.

Rozwiązanie opisane powyżej zostało już opatentowane przez naukowców z Michigan State University w USA. Tymczasem chińscy naukowcy z South China University of Technology poszli w swoich badaniach o krok dalej. Zespół prowadzony przez profesora Fei Hunga pracuje nad stworzeniem okien łączących inteligentne okna z fotowoltaiką.

Proponowane rozwiązanie ma okazać się przełomem w dziedzinie energooszczędności. Zespół planuje wykorzystać organiczne ogniwo fotowoltaiczne do absorpcji niewidocznych dla oka spektrów światła. W ten sposób zaimplementowana warstwa światłoczuła wygeneruje prąd elektryczny bez zaciemniania pomieszczeń.

Image result for organic solar cell

Urządzenie będzie więc musiało znaleźć najlepszy balans pomiędzy przepuszczaniem światła do ogrzania pomieszczeń, odbiciem go i przetworzeniem na energię elektryczną.

Naukowcy podkreślają, że to właśnie podczerwone - niewidoczne - spektra światła odpowiedzialne są za ogrzewanie. Jeżeli wykorzystamy je do produkcji elektryczności, stracimy na cieple. Z tego powodu planują wykorzystać zamiast nich spektra bliskie podczerwieni. Tak dokładne "dopasowanie" wykorzystywanych fal do urządzenia będzie wymagało specjalnie dostosowanej wersji organicznego modułu fotowoltaicznego.

Mimo dużej złożoności technicznej, projekt warty jest zaangażowania. Według chińskich naukowców jednoczesne obniżenie wydatków na ogrzewanie i klimatyzację oraz generacja elektryczności pozwolą znacznie obniżyć rachunek za prąd. Zastosowanie ich wynalazku ma zmniejszyć wydatki na elektryczność w energooszczędnym domu... o połowę.

Warto też zauważyć, że organiczne ogniwa fotowoltaiczne mają potencjał, by stać się znacznie tańsze od krzemowych. Choć technologia ta wciąż raczkuje, to ich produkcja nie wymaga wykorzystania rzadkich materiałów oraz jest znacznie szybsza niż w przypadku klasycznego PV.

Źródło: Science Daily

Zobacz również