Według oficjalnych informacji, jakie firma Solartech podała na swojej stronie internetowej, od października uruchomione zostaną dwie nowe linie produkcyjne. Będą one dedykowane do produkcji ogniw typu PERC.

Ogniwa PERC – co to znaczy?

Technologia PERC (z ang. Passivated Emitter and Rear Cell) w języku polskim jest określana jako technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa. Technologia ogniw typu PERC określa konstrukcję ogniwa słonecznego, która różni się od budowy standardowego ogniwa, wykorzystywanej przez kilka ostatnich lat.

Ogniwo typu PERC posiada dodatkową warstwę dielektryka, dzięki której zwiększona jest  efektywność ogniwa, odbijającego każde światło docierające do dolnej warstwy płytki bez wygenerowania elektronu z powrotem w głąb ogniwa. Poprzez to odbicie, fotony mają drugą szansę na wytworzenie prądu.

Linie produkcyjne PERC – uratują sytuację?

Linie produkcyjne zostaną zainstalowane już w sierpniu, ale produkcja rozpocznie się w październiku.

Tajwańska firma oczekuje, że produkcja ogniw typu PERC w czwartym kwartale bieżącego roku będzie stanowić około 60% całkowitej produkcji.

Producent komórek fotowoltaicznych Solartech liczy na to, że tak inwestycja i zmiana kluczowego produktu na technologię PERC pomoże w przywróceniu rentowności firmie.

W 2016 roku firma odnotowała stratę w wysokości 481 milionów dolarów tajwańskich, czyli około 15,8 mln dolarów amerykańskich. Rok wcześniej, straty szacowano na 334 milionów dolarów. W maju tego roku przychody miesięczne wyniosły 598 mln dolarów tajwańskich, czyli o 12,6% więcej w porównaniu z kwietniem bieżącego roku. Mimo wzrostu przychodów  w maju, są one ciągle o około 35,6% mniejsze w ujęciu rocznym. Dochody ogółem za okres styczeń-maj wyniosły 2,4 mld dolarów tajwańskich, co oznacza spadek o 53% w skali roku.

Solartech również coraz bardziej koncentruje się na produkcji polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych z czarnego krzemu. Firma stawia na nie dlatego, że oferują lepsze warunki konwersji promieniowania, niż inne produkty.

Mimo ambitnych działań, mających na celu poprawę sytuacji majątkowej firmy, w chwili obecnej zdolności produkcyjne wykorzystane są tylko w około 80%. Wszystko dlatego, że firma nie posiada wystarczająco dużo pracowników. W ubiegłym roku, we wrześniu firma zredukowała z liczbę pracowników o 100. Co więcej, ceny ich produktów są relatywnie niskie.

Firma powstała w maju 2005 r. W 2015 r. ich zdolności produkcyjne przekroczyły poziom 1 GW. Firma postawiła również na produkcję ogniw cienkowarstwowych w technologii CIGS. Do końca 2008 roku jest notowana na giełdzie w Tajwanie.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia