Jak donoszą zachodnie media, firma SolarWorld zainstalowała fotowoltaiczny system na terenie dawnego wysypiska śmieci w Tomaszowie Lubelskim.

Instalacja ma moc 1,3 MW i jest największą inwestycją jaką SolarWorld zbudował w tym roku. Jest to również największa taka instalacja zbudowana na miejscu składowiska do dnia dzisiejszego.

Park słoneczny w Tomaszowie Lubelskim został podłączony do sieci w październiku.
SolarWorld działa na polskim rynku od trzech lat i ma na swoim koncie już kilka systemów PV. Większość z nich to systemy naziemne, takie jak elektrownia fotowoltaiczna o mocy 1 MW we Włodawie, która została podłączona do sieci w lipcu.

Według spółki, od początku 2015 roku do polski trafiło ponad 9 MW modułów, czyli ponad połowa modułów które ogólnie zostały w naszym kraju zainstalowane w 2014r.
Nasze wczesne wejście na rynek w Polsce był to ważny krok, ponieważ pozwoliło nam to tworzyć struktury i zbudować sieć dystrybucji. Od przyszłego roku zacznie obowiązywać w Polsce system feed-in tariff, popyt na takie systemy cały czas rośnie, a SolarWorld jest do tego dobrze przygotowany” – powiedział Frank Asbeck, prezes zarządu w SolarWorld AG.


Teren byłego wysypiska śmieci miasto wydzierżawiło prywatnemu inwestorowi w pierwszej połowie tego roku.

Przygotowania do budowy rozpoczęły się od ubicia odpadków. Potem wysypano na nie 1200 wywrotek ziemi. Dopiero na nich ustawiono 5280 polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych o mocy 250 Wp każdy. To nie było łatwe zadanie.(…)

Ze względu na specyficzne położenie farmy nie można było też zastosować standardowego systemu montażowego. Zamiast wbicia w ziemię belek, konieczne okazało się zaprojektowanie specjalnych stołów konstrukcyjnych. Moduły zostały usadowione na aluminiowo-stalowych stelażach zamocowanych do stalowych konstrukcji posadowionych bezpośrednio na gruncie i betonowych blokach. ” – czytamy w Dzienniku Wschodnim.

Źródło: SunWindEnergy.com, Dziennik Wschodni