Rosnące zużycie energii elektrycznej w budynkach wywiera obecnie na projektantach potrzebę innowacyjnych rozwiązań zarówno, jeśli chodzi o jej efektywne wykorzystanie, jak i nowe źródła pozyskiwania.
Największe wyzwanie dotyczy wieżowców pasywnych, których lokalizacja w centrach wielkich miast utrudnia zastosowanie dotychczas znanych rozwiązań. (…)
„Soundscraper” to 100-metrowy wieżowiec, na którego elewacji zamocowanych jest 84 000 elektroaktywnych rzęsek, każda wyposażona w specjalny czujnik dźwięku PFIG (Parametric Frequency Increased Generator). Całość wspierana jest przez lekką konstrukcję metalową zapewniającą maksymalną ekspozycję na hałas miejski. Fasada wibruje więc w zależności od intensywności i kierunku hałasu, pochłaniając szerokie spektrum częstotliwości dźwięków. Źródłem energii mogą być zatem zarówno korki miejskie, piesi, jak również pociągi, mieszkańcy budynku czy nawet ruch lotniczy nad wieżowcem. Energia kinetyczna drgań jest wychwytywana przez PFIG, następuje zamiana energii mechanicznej na elektryczną, która magazynowana jest w akumulatorze, a następnie dystrybuowana. Idealną lokalizacją dla tego typu wieżowców są tereny leżące w pobliżu głównych węzłów komunikacyjnych, zjazdów z autostrad czy w sąsiedztwie torów kolejowych. Wstępne wyniki badań pokazują, że jeden wieżowiec może dostarczać nawet do 150 MWh energii. (…)
Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska,
Koło Naukowe „Grzała”
Cały artykuł w numerze 2/2014