Sowy inspiracją dla projektantów turbin wiatrowych?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Skrzydła sowy mogą być wzorem dla projektantów, w redukcji hałasu generowanego przez łopaty wirnika turbiny wiatrowej. 

 
Projektowany jest nowy materiał, który naśladuje strukturę skrzydeł sów, co może zdecydowanie obniżyć emisję hałasu generowanego przez turbiny wiatraków. Przeprowadzono już pierwsze testy w tunelu aerodynamicznym i badania wykazały znaczną redukcję hałasu bez zauważalnego wpływu na aerodynamikę. 
 
Obserwacja w jaki sposób latają i polują sowy przyczyniło się do skonstruowania prototypu powłoki, na łopaty wirnika, która redukuje ilość szumów. Nowa powierzchnia została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge we współpracy z uniwersytetami  Virginia Tech, Lehigh i Florida Atlantic.
 
"Sowy mogą polować ukradkiem, lecąc pionowo w dół, chwytając łup niezauważane.” - mówi Nigel Peake z Wydziału Matematyki Stosowanej i Fizyki Cambridge, który prowadził badania. "Podczas gdy znamy ich zachowanie od wieków, nie było do końca wiadomo, jak i dlaczego sowy są w stanie latać w ciszy." - dodaje. 
 
 Peake i jego współpracownicy stosowali podczas badań wysokiej rozdzielczości mikroskopu, by w najdrobniejszych szczegółach zbadać sowie pióra. Zauważyli oni, że lotki na skrzydłach sowy mają pokrycie, które przypomina las baldachimów -  patrząc z góry. Oprócz tego skrzydła mają również elastyczny grzebień  równomiernie rozmieszczonych szczecin oraz porowatą i sprężystą warstwę frędzli na krawędzi.  Konstrukcja skrzydła sowy służy do zmniejszenia hałasu, wygładzając przepływ powietrza, które przechodzi nad skrzydłem.  
 
Wczesne eksperymenty nad materiałem dotyczyły materiału, podobnego do stosowanego na welony ślubne, które pomimo swojej otwartej struktury, zmniejszały chropowatość podłoża, a przez to obniżały poziom hałasu nawet o 30dB.  Stosując podobną konstrukcję, naukowcy opracowali materiał wykonany z tworzywa sztucznego 3D i przetestowano go na pełnowymiarowym segmencie łopaty turbiny wiatrowej. Jak już wspomniano, w  testach w tunelu aerodynamicznym, osiągnięto mniejszy hałas wytwarzany przez łopatę turbiny wiatrowej. Następnym etapem jest sprawdzenie wytrzymałości powłoki na turbinie turbiny wiatrowej.
 
Źródło: Sunwindenergy.com