Spadają ceny krzemu! Czy przełoży się to na ceny modułów PV?

Chiny są największym producentem polikrzemu na świecie i odpowiadają za zdecydowaną większość jego produkcji. To oznacza, że wahania cen polikrzemu na rynku chińskim, wpływają na rynek fotowoltaiczny na całym świecie. Na szczęście prognozy są całkiem niezłe. Według chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Metali Nieżelaznych (CNMIA), ceny polikrzemu spadły od listopada 2022 roku, kiedy surowiec osiągnął najwyższą cenę, o ponad 42%. Czy przełoży się to na niższe ceny modułów fotowoltaicznych?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Jak podaje chińskie Stowarzyszenie Przemysłu Metali Nieżelaznych, ceny krzemu monokrystalicznego wahają się obecnie od 148 CNY/kg (95 zł/kg) do 182 CNY/kg (117 zł/kg), podczas gdy ceny krzemu polikrystalicznego wynoszą od 145 CNY/kg (93 zł/kg) do 177 CNY/kg (113 zł/kg). W porównaniu do szczytu odnotowanego w listopadzie średnia cena surowca spadła o ponad 42%. Przedstawia to poniższy wykres.

Cena spot polikrzemu w Chinach, źródło: sunsirs.com

Z czego wynikają spadki?

Według CNMIA, spadek cen spowodowany jest niewielkim spadkiem popytu pod koniec roku i rosnącą wydajnością chińskiego przemysłu polikrzemowego. Według szacunków, krajowe zdolności produkcyjne polikrzemu w Chinach osiągnęły 1,2 miliona ton do końca 2022 roku. Szacuje się, że do końca 2023 roku krajowe zdolności produkcyjne polikrzemu osiągną 2,4 miliona ton, a więc wzrosną dwukrotnie.

Będą dalsze spadki cen?

Już pod koniec października 2022 roku firma konsultingowa PV InfoLink prognozowała spadek cen polikrzemu w 2023 roku. Firma spodziewała się stopniowego spadku cen w pierwszym półroczu 2023 r., a następnie przyspieszonego spadku cen w drugiej połowie roku. Ceny miały spaść z 300 CNY/kg (193 zł/kg) do poniżej 150 CNY/kg (96 zł/kg) do końca 2023 roku. PV InfoLink prognozował również wzrost mocy produkcyjnych polikrzemu z 500 GW w 2022 r. do 975 GW w 2023 roku. Czy za tymi zmianami może pójść również spadek cen modułów fotowoltaicznych?

Jeszcze pół roku temu żyliśmy w gospodarce permanentnego niedoboru wielu kluczowych komponentów i półproduktów. To powodowało, że przedsiębiorstwa, które chciały utrzymać poziom produkcji, musiały kupować komponenty na zapas. Teraz tej potrzeby nie ma, bo łańcuchy dostaw zostały w większości odbudowane. W mojej ocenie ta sytuacja powoduje duży potencjał do dalszego spadku cen polikrzemu. To z kolei będzie ciągnęło za sobą najpierw spadek cen ogniw, a potem modułów fotowoltaicznych

komentuje Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Ceny modułów fotowoltaicznych

Firma konsultingowa również przewiduje spadek cen ogniw, płytek i modułów. PV Infolink spodziewało się, że ceny ogniw spadną z 0,16 USD/W (0,7 zł/W) na koniec 2022 roku, do około 0,10 USD/W (0,43 zł/W) do końca 2023 roku. Cena płytki monokrystalicznej w wymiarze 210 mm może spaść z 0,21 USD/W (0,91 zł/W) w październiku 2022 r., do około 0,13 USD/W (0,56 zł/W) do końca 2023 roku. Firma prognozowała również nieznaczny spadek cen samych modułów do poziomu 0,22 - 0,23 USD/W (0,96 - 1 zł/W) na koniec 2023 roku z październikowych 0,25 - 0,27 USD/W (1,09 - 1,17 zł/W). 

Eksperci zauważają, że spadek cen modułów fotowoltaicznych już jest widoczny. Ale czy już jest związany z obniżeniem się kosztów polikrzemu?

Niektórym może się wydawać, że obecne spadki cen modułów fotowoltaicznych widoczne w kontraktach już są związane ze spadkiem cen polikrzemu. Nie do końca tak jest. W dużej części obecnie widoczne spadki cen modułów wynikają z obniżenia się kosztów transportu, który również ma duży wpływ na końcową cenę produktu

komentuje Bogdan Szymański, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Jak zaznacza ekspert, efekt spadku cen wynikający ze spadku kosztów polikrzemu będzie widoczny dopiero za 2-3 miesiące, kiedy producenci płytek polikrzemowych, wyprodukują je w oparciu o tańszy polikrzem i będą mogli sprzedać je producentom modułów fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia