Spadek zainteresowania spowodowany zamknięciem taryf dla nowych wnioskodawców

W zeszłym tygodniu, oficjalne statystyki rządowe Wielkiej Brytanii ujawniły, że w kwietniu 2019 r. zainstalowano zaledwie 3,6 MW energii słonecznej w kraju, w pierwszym miesiącu po zamknięciu taryfy dla nowych wnioskodawców.

Ponad 40 MW zostało zainstalowane w tym samym czasie przed miesiącem, co skłoniło rząd do pilnego zajęcia się szeregiem czynników politycznych, które doprowadziły do ​​próżni, która hamuje wdrażanie rozwiązań.

W tym tygodniu, przewodnicząca Departamentu Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej (BEIS), napisała list do rządzących, w celu nakreślenia obaw o krajowy sektor energii odnawialnej na małą skalę, szczególnie w odniesieniu do obecnej sytuacji, która zmierza w kierunku zmiany stawek VAT. W piśmie z dnia 4 czerwca 2019 r. odwołano się do wcześniejszych komunikatów z obawą, że podwyżka podatku VAT stanowi zagrożenie dla różnych systemów wdrażania.

W liście postawiono ministrowi siedem szczegółowych pytań, starając się ustalić, kiedy społeczeństwo po raz pierwszy zostało poinformowane o możliwej zmianie w zakresie podatku VAT i czy rząd uwzględnił potencjalny wzrost podatku VAT, gdy podjął decyzję o zamknięciu taryf gwarantowanych i eksportowych na nowe instalacje. Pojawiło się również pytanie, w jaki sposób wnioski dotyczące podatku VAT są zgodne z priorytetami dekarbonizacji BEIS, oraz poproszono o dalsze wyjaśnienia, kiedy spodziewa się wprowadzenia Smart Export Guarantee.

Eksperci podkreślają, że ​​biorąc pod uwagę to, jak prawie dwie trzecie społeczeństwa brytyjskiego skłaniało się w kierunku inwestycji w zakup akumulatorów, bardzo trudno jest zrozumieć, dlaczego rząd „stwarza większe trudności niż kiedykolwiek w ciągu ostatniej dekady” w tej kwestii.

Potyczki klimatyczne w PMQ

Rząd Brytyjski znalazł się również pod presją ze względu na swoje niskie osiągnięcia w zakresie czystej energii podczas zeszłotygodniowych pytań premiera. Poruszono między innymi kwestie związane z brakiem możliwości sprostania zobowiązaniom środowiskowym Wielkiej Brytanii. Przywołano również na wokandę niechlubny raport, z którego wynika, że liczba instalacji PV spadła o 94% miesiąc do miesiąca po zamknięciu taryfy gwarantowanej.

Źródło: Solar Power

Redakcja GLOBEnergia