Spersonalizowana fotowoltaika – estetyczna i efektywna

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Estetyczne moduły fotowoltaiczne dopasowane do każdego

Elektrownie wiatrowe psuja wygląd otoczenia - taki zarzut był wielokrotnie stawiany przez osoby nieprzychylne tej technologii. Prawdą jest, że widok wielu turbin na tle górskiego pejzażu może części osób nie przypaść do gustu. I chociaż trudno powiedzieć, że fotowoltaika niszczy estetykę dachu, to coraz częściej powstają rozwiązania, które do pewnego stopnia pozwalają ją spersonifikować. Jedną z możliwości jest chociażby zakup kolorowych modułów. Kolejnym pomysłem mogą być fotowoltaiczne dachówki.

O krok dalej w tym kierunku poszło szwajcarskie centrum badawcze CSEM, zajmujące się szeroko pojętą nanotechnologią. Jego głównym celem jest stworzenie fotowoltaiki, która przypadnie do gustu każdemu. Tym właśnie jest ich nowa technologia, nazwany KALEO.

Technologia pozwala umieścić na powierzchni panelu fotwoltaicznego dowolne zdjęcie. W ten sposób każda osoba może indywidualnie zdecydować, co mają przedstawiać jej moduły.

Jaki jest schemat działania urządzenia? Wybrany obraz jest nadrukowywany na powierzchni modułu z materiału, który cechuje się bardzo wysoką przepuszczalnością dla światła. Zgodnie z informacjami umieszczonymi na stronie internetowej centrum badawczego, 40 - 50 metrów kwadratowych tych paneli fotwoltaicznych wystarczy, by zapewnić dostawy prądu dla czteroosobowego gospodarstwa domowego.

Pomysłodawcy estetycznego panelu przekonują, że takie podejście jest jak najbardziej sensowne. Jednym z polecanych rozwiązań jest wykorzystanie ich jako... banerów reklamowych. Umieszczone na dachach sklepów, hoteli czy pensjonatów mogłyby przyciągać turystów. Jednocześnie to świetna promocja dla całej branży OZE, a szczególnie BIPV - czyli fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem.

perowskity

Pierwsze sześć modułów fotowoltaicznych tego typu zostało pokrytych zdjęciami różnych wyrazów twarzy. Zostały one przekazane do Banque Cantonale Neuchâteloise - szwajcarskiego banku, który pomógł w realizacji tego przedsięwzięcia.

Trudno powiedzieć, kiedy i czy w ogóle doczekamy się seryjnej produkcji tego rozwiązania. Z drugiej strony warto zauważyć, że wygląd jest coraz częściej ważnym kryterium w wyborze paneli fotowoltaicznych. Bardzo możliwe, że w przyszłości takie rozwiązania okażą się standardem.

Źródło: csem.ch

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia