Spółdzielnia Mieszkaniowa Górczyn jest największą w Gorzowie Wielkopolskim. 8 stycznia br. podpisano umowę na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Sygnatariuszami dokumenty byli wicemarszałek województwa Marcin Jabłoński oraz prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Górczyn, Zdzisław Baradziej. Dofinansowanie ze środków UE wynosi 3,2 mln zł. SM Górczyn ma przeznaczyć taką samą ilość funduszy.

W wydarzeniu uczestniczyła także poseł Krystyna Sibińska, która zauważyła, że w Polsce dużo dyskutuje się o odnawialnych źródłach energii i konieczności instalowania ich z myślą o przyszłości. – Instalacje wydają się dosyć drogie, wskazuje się na spory okres zwrotu inwestycji, dlatego oparcie się o OZE bywa wymagające. Tym bardziej gratuluję tej inwestycji – powiedziała Skibińska.

1,2 MW mocy w instalacji fotowoltaicznej

Decyzja o inwestycji w fotowoltaikę jest podyktowana nadzieją na tańszą energię elektryczną dla mieszkańców mieszkających w obszarze SM. Spółdzielnia Górczyn obejmuje 250 budynków, w których znajduje się 9 tys. mieszkań. Władze spółdzielni liczą na oszczędności na poziomie 600-700 tys. zł.

Budowa instalacji ruszy jeszcze w tym roku. Moc instalacja wyniesie 1,2 MW. W ramach inwestycji energią słoneczną będą oświetlane części wspólne budynków. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku, prace mają być zakończone w 2022 r. Wartość całkowita inwestycji to 7 mln zł.

Podczas wydarzenia wicemarszałek Jabłoński poinformował, że konkurs na dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych cieszył się dużym zainteresowaniem. Wnioski składały podmioty z całej województwa lubuskiego.

– To spora instalacja i bardzo ciekawy projekt, swego rodzaju przetarcie szlaku oraz pokazanie dobrego przykładu innym spółdzielniom mieszkaniowym, że mogą pozyskiwać środki unijne i efektywnie je wykorzystywać – przekonywał Marcin Jabłoński.

Jak się okazuje, nie jest to pierwsza inwestycja w zrównoważone rozwiązania w Gorzowie Wielkopolskim. Za 2,6 mln zł władze miasta kupią nowoczesne, hybrydowe autobusy. Nowe, niskopodłogowe autobusy będą wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz spełniać wymagania normy EURO6d. Pojemność planowanego taboru pasażerskiego to 170 osób.

Spółdzielnie liczą na niskie ceny energii

Spółdzielnie mieszkaniowe wykazują coraz większe zainteresowanie inwestycjami w OZE. Powstają pierwsze programy wspierające ich działania w tym zakresie. W marcu 2020 r. informowaliśmy, że ruszyła dotacja w programie “Słoneczne Dachy” dla wielkopolskich spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Od 1 marca br. mieszkańcy budynków wielorodzinnych i spółdzielni mieszkaniowych w Wielkopolsce, mogą składać wnioski o dotację do inwestycji w instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW. Całość dofinansowania wyniesie 100 mln zł.

Dobrym przykładem już istniejących elektrowni słonecznych w ramach spółdzielni jest Wrocław. W tym mieście znajduje się największa miejska rozproszona elektrownia PV. Instalacja została uruchomiona w 2018 r. Składa się z 2771 paneli fotowoltaicznych zamontowanych na 35 dachach bloków. Łączna moc instalacji to 739 kW, zajmuje około 0,5 ha.

Źródło: Lubuskie.pl

 

Redakcja GLOBEnergia