Spotify dla pomp ciepła, czyli ciepło do wynajęcia

Szwedzka firma Aira postanowiła oprzeć swoją działalność o wynajem pomp ciepła. Usługa ta działa na zasadach subskrypcji, podobnie jak w niektórych serwisach streamingowych pokroju Spotify. W grudniu 2023 roku firma ogłosiła, że wejdzie na rynek brytyjski. 

Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel

Katarzyna Dubiel

Redaktorka portalu GLOBEnergia

Podziel się

  • Wielka Brytania mówi “nie” kotłom gazowym - w ich miejsce mają wkroczyć pompy ciepła
  • Tę sytuację wykorzystała szwedzka firma Aira, która oferuje Brytyjczykom możliwość subskrypcji pompy ciepła
  • Aira to nie jedyna firma, która wpadła na ten pomysł - nowe modele biznesowe na rynku pomp ciepła stają się coraz bardziej popularne

Celem firmy Aira jest popularyzacja pomp ciepła na terenie całej Europy. Jak twierdzi dyrektor szwedzkiego przedsiębiorstwa, Martin Lewerth, wynajem pompy ciepła jest dobrym rozwiązaniem dla klientów, których przerastają wysokie koszty początkowe w przypadku takiej inwestycji.

Przeszkodą numer jeden dla wielu konsumentów są wysokie koszty początkowe zakupu i instalacji pompy ciepła. Dlatego też je usuwamy. Chcemy pomóc w zakupie pompy ciepła jak największej liczbie gospodarstw domowych w całej Europie

mówi Lewerth.

Na czym polega subskrypcja pompy ciepła? Otóż klient wnosi miesięczną opłatę, a w jej ramach firma instaluje i serwisuje urządzenie. Zazwyczaj klienci Airy decydują się na spłatę kosztów instalacji i użytkowania pompy ciepła w ciągu 10 lat lub do połowy oczekiwanej żywotności urządzenia. Jeśli klient będzie chciał się przeprowadzić, to umowa subskrypcji może zostać przekazana kolejnemu właścicielowi domu. Inną opcją jest wpłacenie pozostałej części należności za pomocą wpływu ze sprzedaży domu. Firma jest gotowa nawet wypełnić dokumenty wymagane do uzyskania dofinansowania na wymianę kotła gazowego. 

“Nie” dla kotłów gazowych

Przypomnijmy, że kotły gazowe to wciąż najbardziej popularne źródło ciepła w brytyjskich domach. Wielka Brytania do ogrzewania domów wciąż wykorzystuje 25 mln kotłów gazowych, które są odpowiedzialne za ok. 16% całkowitej emisji gazów cieplarnianych w kraju. W ostatnim czasie rząd Zjednoczonego Królestwa postanowił uregulować tę kwestię. Formalnie poparto zakaz stosowania kotłów gazowych i wodorowych w nowych budynkach od 2025 roku. Lukę po zbanowaniu tego rodzaju urządzeń mają zająć pompy ciepła. Ta decyzja pociągnęła za sobą zwiększenie wysokości dotacji na zakup nowej pompy ciepła do 7 500 funtów i gwałtowny wzrost popytu na tego typu urządzenia na Wyspach. W ciągu pierwszych trzech tygodni po wprowadzeniu zmian liczba składanych wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła wzrosła o 60%. Brytyjski rząd ma nadzieję, że co roku w kraju będzie instalowanych aż 600 tys. nowych pomp ciepła. W realizacji tak ambitnych celów pomocne mogą być różne modele biznesowe, w tym także wynajem pompy ciepła. 

Nowe modele biznesowe na rynku pomp ciepła

Lewerth przyznaje, że chociaż model subskrypcji/wynajmu pompy ciepła jest innowacyjny, to na rynku już niedługo pojawi się multum innych firm, które będą działały na podobnej zasadzie. Ten model biznesowy zyskuje na popularności w Niemczech. Sama pompa ciepła jest instalowana w domu klienta, jednak użytkownik nie jest właścicielem urządzenia. W tym przypadku konieczne jest wniesienie miesięcznej opłaty za korzystanie z pompy ciepła. Wciąż niejasne jest jednak, co tak właściwie obejmuje wspomniana opłata. Zapewne w dużej mierze jest ona zależna od ceny energii elektrycznej, która zasila pompę ciepła. Być może zawiera ona również koszty serwisu i rozłożone w czasie koszty samej instalacji.

Z kolei w przypadku oferty firmy Aira wszystko wskazuje na to, że użytkownik w ramach subskrypcji opłaca jedynie montaż i serwis urządzenia. Najprawdopodobniej nie zawiera ona kosztów zakupu energii elektrycznej, którą zużywa pompa ciepła. 

Szkolenie instalatorów i polski akcent 

Firma Aira została założona w roku 2022 w Sztokholmie, jednak jej celem są inne kraje europejskie, w których oczekuje się szybkiego wzrostu rynku pomp ciepła. Na początku 2023 roku Aira rozpoczęła pilotażowy projekt we Włoszech, a teraz planuje przenieść jego założenia na grunt niemiecki i brytyjski. W ramach tego projektu w ciągu najbliższych trzech lat firma zainwestuje 300 mln funtów w budowę wielu centrów szkoleniowych na terenie całej Wielkiej Brytanii. Jak przewiduje przedsiębiorstwo, obiekty te pozwolą na wyszkolenie ok. 8 tys. instalatorów, którzy zajmą się montowaniem pomp ciepła produkowanych w Polsce, w fabryce firmy Aira. Dwa pierwsze, brytyjskie centra szkoleniowe powstaną w Sheffield i Londynie. Dzięki odpowiednio wyszkolonej kadrze Aira będzie mogła spełnić swoje obietnice ukończenia każdej instalacji w ciągu 30 dni od zamówienia i zapewnienia 10-letniej gwarancji serwisowej na każde urządzenie. 

Źródło: theguardian.com, globenergia.pl 

Zdjęcie autora: Katarzyna Dubiel

Katarzyna Dubiel

Redaktorka portalu GLOBEnergia