Brytyjskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (ang. The Heat Pump Association, HPA) przeprowadziło ankietę wśród producentów instalacji grzewczych odnośnie trendów na rynku w 2021 r. oraz potencjalnej sprzedaży. Organizacja branżowa zrzesza 95 proc. brytyjskiego rynku pompa ciepła. HPA informuje, że producenci w tym roku złożyli już zamówienia na dostawy komponentów w ramach łańcuchów dostaw, które będą niezbędne do produkcji 67 tys. pomp ciepła. HPA twierdzi, że jest to prawie dwukrotny wzrost podaży na rynku pomp ciepła w Wielkiej Brytanii, w porównaniu do 2020 r.

Ambitne plany Wielkiej Brytanii

W 2019 r. rząd Wielkiej Brytanii przedstawił plany redukcji emisji zanieczyszczeń w sektorze budownictwa. Głównym celem jest neutralność klimatyczna do 2050 r  Do 2028 r. Brytyjczycy chcą instalować około 600 tys. pomp ciepła w skali roku. W 2019 r. sprzedano 35 tys. instalacji grzewczych, w tym roku branża spodziewa się poziomu 72 tys. Będzie to więc duży przeskok w sprzedaży, do którego muszą przygotować się firmy. W Wielkiej Brytanii pojawiają się fale pesymizmu, także wśród rządzących, odnośnie tego, czy uda się podołać zadaniu dekarbonizacji ciepłownictwa.

Brakuje instalatorów już dziś

600 tys. pomp ciepła instalowanych w ciągu roku to przede wszystkim wyzwanie dla branży instalacyjnej, która może nie być przygotowana do obsługi tak dużej liczbyklientów i potrzeb związanych z wymianą tradycyjnego ogrzewania na nowoczesne technologie grzewcze. Brytyjskie stowarzyszenie jest więc zaangażowane w opracowywanie programów szkoleń oraz podnoszenia kwalifikacji pracowników już dziś działających na rynku grzewczym. Pierwsze kursy organizowane przez HPA mają się rozpocząć w pierwszym kwartale 2021 r.

Zakaz instalowania pieców gazowych od 2025 r.?

Nadal nie jest jasna przyszłość kotłów gazowych w realizacji celów klimatycznych przez kraje Europy. Właściciele domów decydują się na gaz ze względu na wygodę obsługi przy względnej cenie. Branża oraz eksperci apelują do rządu, że na drodze do realizacji redukcji emisji zanieczyszczeń w branży ciepłowniczej, nie powinno być kotłów gazowych, ale także hybrydowych instalacji składających się z kotła gazowego i pompy ciepła.

Komitet Ciepłownictwa, zwołany przez Konfederację Przemysłu Brytyjskiego (CBI) i Uniwersytet w Birmingham zalecił, by od 2025 r. konwencjonalne kotły na gaz ziemny nie były instalowane w domach Brytyjczyków. Już za pięć lat mieszkańcy powinni stawiać tylko na alternatywy dla ogrzewania tradycyjnego, czyli pompy ciepła, systemy hybrydowe oraz kotły na wodór.

Działania krajowe powinny być także ukierunkowane na nadanie priorytetu efektywności energetycznej w celu przygotowania się do wprowadzenia ogólnokrajowej modernizacji infrastruktury ciepłowniczej. Modernizacja budownictwa może wygenerować nowe miejsca pracy i możliwości rozwoju umiejętności pożądanych w przyszłości. Branża wskazuje, że potrzebny jest krajowy program efektywności energetycznej.

Źródło: The Heat Pump Association

 

Redakcja GLOBEnergia