Zapowiedź dobrej passy w polityce energetycznej Australii

Technologia SunDrive wspierana przez Australijską Agencję Energii Odnawialnej finansowaniem w wysokości 2,2 mln USD ma pomóc w skalowaniu taniego i wydajnego procesu produkcji ogniw fotowoltaicznych. Decyzja o wsparciu finansowym udzielonym SunDrive jest zapowiedzią dobrej passy w polityce energetycznej australijskiego rządu, którego ostatnie decyzje opierały się na minimalizacji finansowania czystej energii na tle wykorzystywania kolejnych funduszy na paliwa kopalne.

Ograniczenie kosztów produkcji

Ograniczenie zużycia srebra w produkcji ogniw PV ma zasadnicze znaczenie. Mimo, że koszty systemów PV spadają, ceny srebra wciąż rosną. Względem zeszłego roku cena srebra wzrosła o prawie 40%. Odpowiedzią na rosnące ceny materiału, jakim jest srebro jest technologia SunDrive, która zakłada zastąpienie użycia srebra przez miedź, która jest bardziej powszechna, a co za tym idzie znacznie tańsza. Dodatkowo firma SunDrive w 2019 r. roku mogła cieszyć się z wyprodukowania najbardziej wydajnego przemysłowego ogniwa fotowoltaicznego w Australii.

Następstwem tego sukcesu są starania mające na celu zwiększenie wydajności ogniw poprzez uproszczenie procesu produkcji i zastosowaniu cieńszych ogniw fotowoltaicznych, które pozwolą ograniczyć wykorzystanie krzemu. Twórcy startup’u wierzą, że opracowana małoskalowa linia produkcyjna może odegrać zasadniczą rolę w rozwoju długoterminowej technologii produkcji ogniw PV w Australii. Technologia SunDrive ma swój początek podczas badań doktorskich Vince’a Allen’a, obecnego dyrektora generalnego firmy. Prowadził on badania doktorskie na UNSW (University of New South Wales) zanim założył startup wraz ze swoim współlokatorem Davidem Hu.

SunDrive – lider w produkcji wysokowydajnych ogniw słonecznych nowej generacji

Zdaniem Darren’a Miller’a – dyrektora generalnego ARENA (Australian Renewable Energy Agency), należy zwrócić uwagę na znaczenie technologii ogniw fotowoltaicznych w trakcie transformacji energetycznej, która ma miejsce w Australii. SunDrive jest liderem w produkcji wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych nowej generacji, co cieszy się uznaniem dyrektora generalnego ARENA.

Dzięki innowacjom technologicznym startup’ów takich jak SunDrive, Australia przez wiele lat pozostanie w czołówce pod względem badań i rozwoju w dziedzinie energii słonecznej – powiedział Darren Miller.

Sundrive stawia na instalacje dachowe

Początkowym celem SunDrive będzie sektor dachowej energetyki słonecznej. Ten sektor wydaje najbardziej odpowiedni na rynkowy debiut technologii. W przyszłości SunDrive oczekuje, że ogniwa nowej generacji staną się jeszcze tańsze niż ogniwa wykorzystywane teraz powszechnie, co pozwoli stosować je na dużą skalę. W opinii Darren’a Miller’a dzięki projektowi SunDrive Australia może zostać liderem w tworzeniu najlepszej wersji ogniw PV nowej generacji.

Celem jest wykorzystanie wiedzy zdobytej podczas realizacji tego projektu do wprowadzenia w życie doskonałej technologii fotowoltaicznej, co przełoży się na powstanie nowych lokalnych gałęzi przemysłu, które będą mogły konkurować na arenie międzynarodowej – mówi Darren Miller – CEO Australijskiej Agencji Energii Odnawialnej.

Według Millera, w związku z tym, że obecnie tylko 3% światowej energii elektrycznej pochodzi ze słońca innowacje w sektorze PV są konieczne i projekty tego typu muszą być realizowane.

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia