Średnie ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych w dół! Ile potaniała fotowoltaika?
Obserwujemy ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych cały czas. Niedawno pisaliśmy ile aktualnie trzeba zapłacić za mikroinstalację fotowoltaiczną dla domu jednorodzinnego. Jak sobie porównamy te ceny do cen sprzed sześciu miesięcy to okaże się, że mikroinstalacje fotowoltaiczne potaniały! O ile spadły ceny w ciągu ostatniego półrocza? Z czego ten spadek wynika? Sprawdzamy!

Podziel się
Mikroinstalacja fotowoltaiczna dla domu
Inwestycja w mikroinstalację fotowoltaiczną w domu jednorodzinnym pozwala w znaczącym stopniu uniezależnić się od wzrostu rachunków za prąd. Instalację dobiera się w oparciu o roczne zużycie energii w danym gospodarstwie domowym, a moc instalacji fotowoltaicznej dla domu rzadko przekracza 10 kWp. Cena mikroinstalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników: wybranej firmy wykonawczej, zastosowanych komponentów, a także miejsca montażu.
Niedawno zapytaliśmy zaprzyjaźnioną firmę wykonawczą, ile aktualnie trzeba zapłacić za instalację fotowoltaiczną. Aby móc realnie porównać wzrost cen instalacji, wszystkie zostały oparte o te same komponenty i założenia. W wycenie uwzględniono następujące komponenty:
- Moduły Phono Solar typu HCC o mocy 460 Wp,
- Falownik Hypontech,
- Ochrona przeciwprzepięciowa (ograniczniki przepięć i uziemienie),
- Zabezpieczenie strony AC i DC,
- Okablowanie strony AC i DC,
- Montaż, pomiary, dokumentacja,
- Transport, dostawa.
Sprawdziliśmy jakie są różnice w cenie instalacji dla danej mocy w zależności od miejsca montażu. Wzięliśmy pod uwagę następujące miejsca instalacji dla różnych ich mocy: dachówka, blachodachówka, blacha trapezowa, dach płaski oraz grunt. Szczegóły tej analizy możecie zobaczyć TUTAJ.
Podobną analizę robiliśmy w październiku 2022 roku. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by te analizy ze sobą porównać! Zestawiliśmy średnie ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych do 10 kW i okazało się, że kilka miesięcy temu ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych były nieco wyższe! O ile potaniała fotowoltaika przez kilka miesięcy? Spadek cen przedstawia poniższa tabela.

Ceny fotowoltaiki w dół!
Od października 2022 roku do marca 2023 roku ceny mikroinstalacji fotowoltaicznych dla domu spadły średnio o 4,5%. Wbrew pozorom jest to naprawdę duża wartość. Dlaczego? W czasie, gdy wszystko drożało, a ceny komponentów fotowoltaicznych były wysokie, mimo wszystko średnie ceny montażu spadły!
Z czego wynika spadek? Pytamy eksperta.
W mojej ocenie spadek wynika z osłabienia koniunktury na rynku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Z tego powodu wiele firm zaczęło obniżać swoje marże. Mieliśmy do czynienia z presją cenową. Drugim czynnikiem jest pora roku. Wielu inwestorów tego nie wie, ale najlepszym czasem na zakontraktowanie instalacji fotowoltaicznej jest środek zimy. Wtedy sprzedaż firm wykonawczych jest statystycznie najmniejsza, więc firmy bardziej konkurują ze sobą cenowo szukając klienta. Znacznie drożej może być w okresie wiosenno-letnim, gdy będzie większy popyt na instalacje
komentuje Bogdan Szymański - Wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.
Choć za oknem tego jeszcze nie widać, właśnie wchodzimy w okres wiosenny. Już wkrótce się przekonamy, czy prognozy eksperta się sprawdzą, a instalacje fotowoltaiczne znów zaczną drożeć.