Średniowieczne mury – nowoczesne wnętrze!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

goscino

Gościno to niewielkie miasteczko położone w województwie zachodniopomorskim. Mimo średniowiecznych korzeni, idzie ono z duchem czasu. Świadczą o tym inwestycje w nowoczesne, ekologiczne systemy ogrzewania w jakie wyposażono dwie miejskie placówki – Dom Pomocy Społecznej oraz Zespół Szkół im. Macieja Rataja.

Budowa odpowiedniego systemu ogrzewania dla budynków użyteczności publicznej, to spore wyzwanie dla projektantów. Znaczna powierzchnia, przestronne sale i duża liczba korytarzy wymagają odpowiedniego podejścia, by zapewnić osobom w nich przebywających oczekiwany poziom komfortu. Szukając wykonawcy, władze gminy postawiły na profesjonalizm i jakość, dlatego zdecydowano się na wybór pomp ciepła marki alpha innotec serii Professionell.

Jedną z inwestycji był Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej im. Macieja Rataja wraz z internatem. W kompleksie budynków zamontowano kolektory słoneczne, instalację pomp ciepła (zintegrowaną z istniejącymi kotłami gazowymi) oraz instalację elektryczną pomieszczeń kotłowni. Do pokrycia zapotrzebowania na energię cieplną w obiekcie zastosowano dwie pompy typu glikol/woda marki alpha innotec z serii Professionell z wymiennikami gruntowymi.


Cały artykuł czytaj tutaj


 
Dom Pomocy Społecznej przy ulicy Karlińskiej 1 w Gościnie, to kolejny obiekt w którym przeprowadzono prace instalacyjne. Tutaj, w odróżnieniu od budynku szkolnego, wykonano kompletną instalację obejmującą montaż kolektorów słonecznych, pomp ciepła oraz instalację kotłowni gazowej o mocy 400 kW wraz z instalacją centralnego ogrzewania. Po analizie zapotrzebowania na ciepło całego budynku, zdecydowali, że najlepszym rozwiązaniem będzie system dwóch pomp alpha innotec model SWP 540, charakteryzujących się mocą grzewczą 54,5 kW przy B0/W35, współpracujących z gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Kolektory gruntowe umieszczono tu w aż dwudziestu czterech, stumetrowych odwiertach, co zapewnia odpowiednie warunki do działania całego systemu.
 
dom pomocy
Prace przeprowadzone w Gościnie pokazują, że nowoczesne systemy grzewcze oparte o ekologiczne pompy ciepła, nie są zarezerwowane dla nowych i wysoko budżetowych inwestycji, lecz także sprawdzą się w przypadku modernizacji publicznych obiektów. Zastosowane rozwiązania zapewniają komfort przebywającym w obiektach i jednocześnie znacznie redukują koszty ogrzewania obu kompleksów. Instalacja grzewcza została zaprojektowana i wykonana przez firmę HEATSAN Sp. z o.o. z Kołobrzega-Budzistowa.

Źródło: Przedsiębiorstwo "Hydro-Tech" Konin
Zdjęcia: Heatsan Sp. z o.o