Stabilne i niezawodne sieci z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii

Transformacja energetyczna będzie skuteczna tylko wtedy, gdy w przyszłości większość naszej energii elektrycznej będzie wytwarzana z odnawialnych źródeł energii. Jest to jednak duże wyzwanie. W jaki sposób dostawcy energii tacy jak operatorzy elektrowni wiatrowych, słonecznych i wodnych, których źródła energii są zależne od pogody, mogą w niezawodny sposób dostarczać energię elektryczną do sieci energetycznej?

Zdjęcie autora: SMA

SMA

Producent falowników fotowoltaicznych

Podziel się

Konwencjonalne elektrownie od lat wytwarzają energię oraz umożliwiają tworzenie sieci. Maszyny synchroniczne w elektrowniach, dzięki swojej bezwładności, zapewniają stabilne napięcie sieciowe o jednolitej częstotliwości. Gwarantuje to stałe dostawy energii elektrycznej, nawet jeśli energia wytworzona w określonym momencie nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania. Ta dysproporcja może powstać na przykład w wyniku awarii generatora, dużych obciążeń lub separacji sieci na dużą skalę.

Systemy magazynowania energii odgrywają kluczową rolę w stabilizacji sieci, ponieważ konwencjonalne elektrownie są coraz częściej wygaszane. W przeciwieństwie do generatorów synchronicznych, stosowanych w dużych elektrowniach, nie mają one masy obrotowej do natychmiastowej kompensacji asymetrii wyjściowej. W tworzących sieć systemach magazynowania energii SMA funkcja ta symuluje reakcję bezwładnościową generatora synchronicznego. Podobnie jak w przypadku zastosowań fotowoltaicznych, SMA zaprojektowała w tym celu stacje średniego napięcia - Medium Voltage Power Station (MVPS).

Jest to znormalizowany i skalowalny system ze zintegrowanym centralnym falownikiem, transformatorem i aparaturą rozdzielczą. SMA Power Plant Manager służy jako sterownik systemu. Monitoruje i kontroluje moc w punkcie połączenia i zarządza stanem naładowania akumulatorów
w całej elektrowni. Elektrownia działa jako pojedyncza jednostka pod względem interakcji z siecią i przejmuje nie tylko pośrednie magazynowanie energii odnawialnej, ale także stabilizację sieci, szczególnie poprzez zapewnienie poziomu bezwładności i zwarcia.

Projekty obejmujące rozwiązania energetyczne w sieciach autonomicznych wyposażonych w technologię systemową SMA już od lat potwierdzają, że stabilne i niezawodne dostawy energii elektrycznej pochodzącej w całości z odnawialnych źródeł energii są możliwe. Dzięki tej technologii właściciele elektrowni, inwestorzy i operatorzy systemów mogą wdrażać nowe modele biznesowe na rynku energii i zapewnić sobie długoterminowe zyski.

Materiał promocyjny

Zdjęcie autora: SMA

SMA

Producent falowników fotowoltaicznych