Stacja ładowania elektryków na kołach – czy roboty zastąpią tradycyjne ładowarki?

Możliwość ładowania samochodu elektrycznego pod centrum handlowym, czy biurem znacznie poprawia funkcjonalność tych pojazdów. Niestety stworzenie możliwości ładowania na wszystkich miejscach parkingowych będzie trudne technicznie i może się okazać nieuzasadnione ekonomicznie. Jest jednak alternatywa. Firma EV Safe Charge stworzyła robota, który naładuje baterię samochodu elektrycznego tam gdzie potrzebujesz. Czy stacjonarne ładowarki samochodów elektrycznych to już przeżytek?

Zdjęcie autora: Jakub Król
Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Samochody elektryczne w Polsce

Polacy nieśmiało, ale jednak przekonują się do samochodów elektrycznych. Do wyboru pojazdów na prąd skłaniają oszczędności wynikające z jego eksploatacji, a także możliwość uzyskania dotacji w programie Mój Elektryk. W perspektywie najbliższych kilkunastu lat elektryfikacja przyspieszy. Widać to choćby po deklaracjach przejścia na napędy elektryczne koncernów motoryzacyjnych. Na liczbę elektryków będzie miał również wpływ unijny zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 r. Wspomniany zakaz, choć może spotkać się ze sprzeciwem państw członkowskich i ostatecznie nie wejść w życie, wyznacza jednak kierunek dla sektora transportu. Zmiana floty samochodowej na elektryczną może więc zostać odwleczona w czasie, ale nie ma dla niej alternatywy.

Stacja ładowania samochodów elektrycznych

Większa liczba elektryków na drogach idzie w parze z koniecznością zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych z dostępem do ładowarki. Nie wszędzie będzie się dało umożliwić ładowanie. Ciężko sobie wyobrazić, że na każdym miejscu spośród setek miejsc parkingowych w centrum handlowym będzie znajdować się ładowarka. Może się jednak okazać, że nie będzie takiej potrzeby.

Robot Ziggy

Firma EV Safe Charge, która zajmuje się rozwiązaniami w zakresie ładowania akumulatorów w pojazdach elektrycznych stworzyła mobilnego robota ZiGGY. Jest to inteligentna bateria na kołach. Jej zadaniem będzie przemieszczanie się do samochodów, które wymagają ładowania. Robot umożliwi naładowanie samochodu elektrycznego w dowolnym miejscu, a energia w nim zgromadzona umożliwi jego powrót do miejsca przechowywania i ładowania.

Robot Ziggy
Źródło: trendhunter.com.

Pomysłodawcy chcą, by klienci mogli wynająć usługę mobilnego ładowania za pomocą aplikacji mobilnej. Klienci będą mogli wezwać robota pod miejsce parkowania. Robot po zlokalizowaniu samochodu elektrycznego i przybyciu na miejsce rozpocznie ładowanie. Producenci rozwiązania zapewniają, że robot ma możliwość szybkiego ładowania w standardzie 2 (powyżej 50 kW). W przyszłości ma mieć również możliwość ładowania w standardzie 3 (powyżej 100 kW).

Źródło: evsafecharge.com, trendhunter.com.

Zdjęcie główne: evsafecharge.com.

Zobacz również