Jaguar I-PACE eTROPHY to seria wspierająca 10 wyścigów ABB FIA Formula E Championship. Wyścigi pod szyldem Jaugara odbędą się w tych samych dniach i na tych samych torach co główne mistrzostwa. Wyścigi te mają wyróżniać się ze wzglądu na rodzaj pojazdów, które będą poruszały się po torze. Mają być to seryjne wersje elektrycznych SUV-ów Jaguar I-PACE, które są dostępne w sprzedaży. Samochody wykorzystane do wyścigu będą zmodyfikowane tylko w niewielkim stopniu. Stacje ładowania tych pojazdów dostarczy firma ABB.

Nie było to jednak takie proste.

Ładowarki ABB, używane w wielu miejscach na świecie przez przeciętnych użytkowników samochodów elektrycznych mają wysokość 2,2 m i nie są to urządzenia przystosowane do transportu. Okazało się, że aby przetransportować stacje do 10 różnych miast na czterech kontynentach gdzie odbywają się tegoroczne wyścigi, należy wykorzystać samoloty odrzutowe, których luk bagażowy jest za mały dla stacji ładowania w klasycznej formie.

Zaangażowanie w dostarczanie rozwiązań dokładnie dopasowanych do potrzeb naszych klientów jest dokładnie tym, co wyróżnia ABB. Partnerstwo z serią Jaguar I-PACE eTROPHY to kolejny przykład zdolności ABB do sprostania wielkim wyzwaniom w zakresie innowacyjnej inżynierii – mówi Frank Muehlon, dyrektor zarządzający ds. infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

ABB

Szybka i mobilna ładowarka od ABB

Zespół ABB stanął przed wyzwaniem zaprojektowania stacji w taki sposób, aby spełniała odpowiednie wymogi. Powstała stacja ładowania o wysokości zaledwie 1,5 m, o odpowiedniej obudowie przystosowanej do transportu, a przymocowane do niej koła pozwalają na łatwe przemieszczanie urządzenia. Najmocniejsza stacja ładowania od firmy ABB Terra HP, potrafi w 8 minut wydłużyć zasięg pojazdu elektrycznego o 200 kilometrów. Zainstalowano już 8 000 takich ładowarek w 68 krajach.

Źródło: new.abb.com

Redakcja GLOBEnergia