Wkrótce w Niemczech, a później w Polsce i Czechach – punkty szybkiego ładowania elektrycznych aut Tesli na stacjach Orlen.

 
 
Jak poinformował na swojej stronie koncern PKN Orlen, na niemieckich stacjach sieci STAR, należących do Orlen Deutschland, pojawią się punkty szybkiego ładowania aut elektrycznych marki Tesla. Pierwsze z nich powstaną do końca sierpnia br. w miejscowościach Grimmen i Uckerferde. Jeszcze w tym roku możemy spodziewać testowych punktów także w Polsce.
 
Jest to efekt współpracy PKN Orlen z amerykańskim producentem i jednocześnie liderem rynku szybkiego ładowania samochodów elektrycznych, firmą Tesla. Punkty ładowania w Niemczech, o nazwie „Supercharger”, są obecnie wyposażane w najszybsze porty na świecie. Będą mogły doładować maksymalnie 4 auta Tesla Model S zupełnie bezkosztowo. Ładowanie do 30 minut pozwoli nam pokonać trasę 270 km, po 40 minutach osiągniemy już 80%, a czekając 75 minut uzyskamy w pełni naładowany akumulator i będziemy w stanie przejechać nawet 460 km.
Jak mówi Marek Podstawa, Członek Zarządu ds. Sprzedaży PKN ORLEN, współpraca z Teslą jest ukłonem w stronę klientów, którzy cenią sobie alternatywne rozwiązania mobilne z korzyścią dla ochrony zasobów naturalnych. Dodaje też, że wśród światowych firm motoryzacyjnych na sile przybiera trend związany z produkcją samochodów zero i niskoemisyjnych.
Orlen podaje, że obecnie na świecie sprzedaje się rocznie około 300 tysięcy pojazdów elektrycznych, a światowa sieć punktów ładowania tego typu pojazdów liczy już prawie 100 tysięcy obiektów, w tym w Europie – 22 tysiące. Szacuje się, że w 2020 roku światowa sprzedaż w tym segmencie wyniesie 7 milionów samochodów rocznie (ok. 10% łącznej sprzedaży samochodów osobowych), zaś liczba punktów ładowania wzrośnie do kilku milionów.
 
Źródło: orlen.pl
Opracowanie: Ewelina Podlewska, KN OZE „Grzała” AGH