Stadion zasilany energią słoneczną

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

ABB dostarczy inwertery solarne w ramach wspólnego przedsięwzięcia z firmą Enertiva Energia Alternativa.

To jedyny tego rodzaju projekt w Ameryce Środkowej: po raz pierwszy instalacja solarna trafi na dach stadionu piłkarskiego – i to nie byle jakiego, bo słynnego Estadio Alejandro Morera Soto, nazywanego przez tamtejszych mieszkańców „Katedrą kostarykańskiego futbolu”, siedziby klubu piłkarskiego Liga Deportiva Alajuelense. 
 
Fot. Energia pozyskana z paneli fotowoltaicznych w całości zaspokoi zapotrzebowanie na elektryczność na legendarnym Estadio Alejandro Morera Soto. (źródło ABB).
 

System ma wytwarzać prawie 400 000 kWh energii rocznie, co według szacunków LD Alajuelense przyniesie roczne oszczędności energii w wysokości ok. 148 000 USD. Firma Enertiva wykorzystała w sumie 22 inwertery solarne TRIO firmy ABB o mocy od 5,8 kW do 20 kW.
 
Instalacja solarna została wykonana w ciągu niecałych trzech miesięcy i jest dziś w pełni gotowa do pracy. Zespół projektowy napotkał kilka interesujących wyzwań, np. przed zainstalowaniem paneli słonecznych dach stadionu musiał zostać wzmocniony. System dachowy o mocy 260 kilowatów (kW) zaspokaja w 100 proc. zapotrzebowanie stadionu na energię elektryczną, zarówno w codziennej eksploatacji, jak i przy maksymalnym obciążeniu w dniu meczu.
 
Źródło: ABB