Aktualności Aktualności

Startują nabory wniosków o dopłaty do pojazdów elektrycznych!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Dziś, 26 czerwca, o godzinie 9:00 wystartowały nabory do trzech programów dopłat na rozwój elektromobilności. Programy skierowane są do różnych beneficjentów. Program Zielony samochód skierowany jest do osób fizycznych, eVAN do przedsiębiorców na zakup elektrycznych samochodów dostawczych, a Koliber dla taksówkarzy. Programy organizowane są przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zielony Samochód

Zielony Samochód to program wspierający zakup elektrycznego samochodu osobowego kategorii M1. Jego budżet wynosi 37,5 mln zł, z czego ma zostać dofinansowane 2 000 samochodów elektrycznych. Osoba fizyczna może uzyskać do 15% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 18 750 zł. Koszt zakupu pojazdu elektrycznego nie może przekroczyć 125 000 zł.

Oznacza to, że kwoty zostały obniżone dokładnie o połowę, gdyż w pierwszej wersji projektu dofinansowującego zakup pojadzdów elektrycznych dla osób fizycznych, dofinansowanie miało wynosić do 30% ceny zakupu pojazdu elektrycznego, a kwota wsparcia miała nie być wyższa niż 37 500 zł

Nabór trwa od 26.06 do 31.07 lub do wyczerpania środków. Wnioski będą oceniane na bieżąco.

e-VAN

W ramach programu Ekologiczny samochód dostawczy e-VAN, 70 mln zł zostanie przeznaczone na wsparcie zakupu 1 000 elektrycznych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t. Program będzie wspierał tutaj mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorców. Mogą oni liczyć zarówno na dotacje jak i na pożyczki. Wysokość dotacji ma wynosić do 30% kosztów kwalifikowanych, czyli maksymalnie 70 000 zł. Dopuszczalne jest wzięcie pojazdu w leasing.

Dodatkowo, w ramach tego programu można otrzymać dofinansowanie na 50% kosztów kwalifikowanych, lecz nie więcej niż 5 tys. zł na nabycie punktu ładowania o mocy do 22kW zakupionego po 1 stycznia 2020 r.

Nabór trwa od 26.06 do 31.07 lub do wyczerpania środków. Wnioski będą oceniane na bieżąco.

Koliber

Wsparcia finansowego mogą spodziewać się również przedsiębiorcy posiadający licencję na przewóz osób w transporcie drogowym. W ramach programu Koliber, 40 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie zakupu tysiąca elektrycznych taksówek oraz tysiąca naściennych stacji ładowania typu wallbox. Dotacja będzie wynosić do 20% kosztu zakupu pojazdu a jej maksymalna wysokość to 25 tysięcy złotych. Koszt pojazdu nie może w tym przypadku przekraczać 150 tysięcy złotych. Wnioskodawcy mogą się starać również o pożyczkę.

Nabór trwa od 26.06 do 31.07 lub do wyczerpania środków. Wnioski będą oceniane na bieżąco.

Zachęcamy do składania wniosków o dofinansowanie. Wszystkie szczegóły dotyczące programów można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ile pojazdów elektrycznych jeździ po polskich drogach?

Według danych PSPA,  pod koniec maja 2020 r. po polskich drogach jeździło 11 658 samochodów osobowych z napędem elektrycznym, z których 56% - 6 551 szt. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne, a pozostałą część hybrydy typu plug-in. Liczba elektrycznych pojazdów ciężarowych i dostawczych wynosi aktualnie 593 szt., natomiast autobusów elektrycznych 260 szt. Na koniec maja flota elektrycznych motorowerów i motocykli osiągnęła liczbę 6 964 szt.

Źródła: NFOŚiGW, PSPA