Stary-nowy projekt poselski już po drugim czytaniu w komisji sejmowej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

fotowoltaika

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji ESK miały zostać rozpatrzone wnioski i poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o OZE, zmieniającego system prosumencki w Polsce. Poseł Tomasz Nowak stwierdził, że rząd włączył ostry hamulec, aby zatrzymać rozwój fotowoltaiki w Polsce. Jest to niekonsekwencja w realizacji celu udziału OZE na poziomie 40 proc., w Polsce na poziomie 31 proc. Porównał obecne procedowanie przepisów do wprowadzenia ustawy antywiatrakowej i zasady 10H.

Nowak porównał realizację ustawy do sytuacji, w której społeczeństwo w XX wieku miałoby dylemat - budować autostrady, czy likwidować samochody, by nie budować dróg. Podkreślił, że kluczowe są inwestycje na rzecz sieci. Poseł i jednocześnie przewodniczący komisji ESK Marek Suski stwierdził w odpowiedzi, że samochody wszystkim się na początku nie podobały, ale z czasem wprowadzono przepisy regulujące ruch na drogach, które dziś są podstawą tego sektora. ”Ustawa jest kodeksem ruchu energetycznego” - podkreślił.

- Nie jest to zamykanie (fotowoltaiki przyp.red.), a wręcz przeciwnie - umożliwienie funkcjonowania rozwoju w sposób uporządkowany, nie chaotyczny - stwierdził.

Zatwierdzono wersję ustawy, którą opisywaliśmy wczoraj. Sprawozdawcą pozostała posłanka Irena Arendt.

System opustów od 1 kwietnia 2022 roku

Według obecnie procedowanej propozycji zmiany ustawy o OZE prosumenci, którzy złożą wniosek o przyłączenie instalacji OZE  31 marca 2022 roku włącznie, będą rozliczali się w systemie opustów z gwarancją 15 lat. Od 1 kwietnia 2022 roku prosumentów obejmie już system net billingu.

Szczegóły propozycji praktycznie tej samej ustawy, ale autorstwa posłanki Jadwigi Emilewicz omawialiśmy w naszym wideoblogu na YouTube.

Dziś pojawi się nasz kolejny wideo materiał. W międzyczasie polecamy śledzić nasze doniesienia - czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Zobacz również