Statoil przedstawia zalożenia pionierskiego projektu pilotażowego!

 
Norweski koncern naftowy Statoil w poniedziałek podał informację, że będzie przechowywać energię produkowaną przez szkocką pływającą farmę wiatrową w potężnym systemie magazynowania energii – jest to pionierski projekt pilotażowy. 
 
System o pojemności 1 MWh, oparty na baterii litowej, odpowiada „ponad dwóm milionom iPhonów” – oświadczył Statoil. Czyni go to jednym z najbardziej ambitnych projektów na świecie w tej dziedzinie.
 
Projekt jest opisywany jako „potencjalnie zmieniający grę w systemach magazynowania energii” – oczywiście zdanie odnosi się do branży, w której przechowywanie jest kluczową kwestią. 
Systemy przechowywania są jednymi z nowych granic wyznaczanych w zakresie inwestycji energetycznych. Producenci OZE mogą dobrze wykorzystać zjawisko magazynowania energii – natychmiastowo zbierając zwyżki energetyczne lub rekompensując okresy niskiego wiatru lub słabego nasłonecznienia. 
 
Projekt pilotażowy Statoil ma zostać zainstalowany pod koniec 2018 roku, a następnie podłączony do pierwszej na świecie pływającej elektrowni wiatrowej, która z kolei ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej rok wcześniej (w 2017). Energia produkowana będzie z pięciu turbin Hywind umieszczonych 25 kilometrów (15 mil) od szkockiego wybrzeża.
 
Jak oświadczył Statoil: „Projekt może zwiększyć wydajność i obniżyć koszty morskich farm wiatrowych.”
 
Projekt systemu magazynowania, nazwany Batwind, ma zostać opracowany wspólnie z uczelniami oraz szkockimi dostawcami. 
 
Źrodło: phys.org