Statyczne kompensatory mocy biernej przyczynią się do większego wykorzystania OZE.

abb
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

abb

Podziel się

Cztery statyczne kompensatory mocy biernej (SVC), będące elementem technologii FACTS, przyczynią się do większego wykorzystania energii odnawialnej w południowo-zachodnim stanie USA.

Kluczowym elementem SVC są tyrystorowo załączane kondensatory, dzięki czemu baterie kondensatorów mogą być przyłączane do sieci w krótkim czasie reagując w czasie rzeczywistym na zakłócenia sieci.

W ramach wartego 54 mln USD projektu „pod klucz”, zleconego w 2012 roku przez Electric Transmission Texas, LLC – jednego z największych operatorów systemu przesyłowego w Teksasie – ABB zainstalowała i oddała do użytku cztery statyczne kompensatory mocy biernej (SVC).

SVC zostały oddane do użytku na siedmiu odcinkach linii oraz w czterech stacjach rozdzielczych, w które ETT zainwestowała w ramach projektu Competitive Renewable Energy Zone (CREZ).

Teksańska Komisja ds. Zakładów Użyteczności Publicznej zainicjowała projekt CREZ w 2008 roku, w odpowiedzi na inicjatywę legislacyjną. Celem jest przesył około 18 500 megawatów energii wiatrowej z regionów Zachodniego Teksasu i Texas Panhandle do takich obszarów jak Austin, Dallas-Fort Worth oraz San Antonio. Główny projekt dotyczący przesyłu energii odnawialnej został właśnie uruchomiony.
Jakość energii, niezawodność

– Instalacja SVC wzmocni sieć, a także poprawi jakość i niezawodność dostaw energii w regionie – powiedział Oleg Alejnikow, dyrektor jednostki biznesu ABB Stacje Elektroenergetyczne, będącej częścią dywizji Systemy Energetyki. – Z kolei w ramach strategii Stanów Zjednoczonych dotyczącej zmian klimatycznych, SVC wpłynie również na zwiększenie wykorzystania energii odnawialnej w Teksasie.

Statyczne kompensatory mocy biernej są elementem technologii FACTS (Elastyczne systemy przesyłowe prądu zmiennego; ang. Flexible Alternating Current Transmission Systems), które umożliwiają dostawę większej ilości energii elektrycznej do konsumentów w ramach istniejącej sieci przesyłowej.

Przekłada się to na mniejsze koszty inwestycji oraz krótszy czas wdrożenia w porównaniu do tradycyjnych, alternatywnych rozwiązań jak budowa nowych elektrowni i linii energetycznych, a dodatkową korzyścią jest zminimalizowanie wpływu na środowisko.

Technologie FACTS pomagają również rozwiązywać problemy związane ze stabilnością napięcia i częstotliwości, a także pozwalają na bardziej efektywne działanie systemu przesyłowego.

Źródło: ABB

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia