STC, NOCT Warunki w jakich badane są baterie PV

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

warunki1

Kupując panel fotowoltaiczny czy dobierając moc instalacji, ważnym parametrem będzie moc nominalna oznaczana  w Wp (wat pik). Można powiedzieć, że jest to moc maksymalna panelu fotowoltaicznego wyznaczana w pewnych  ściśle określonych warunkach, nazywanych STC (Standard Test Conditions).

Często na tabliczce znamionowej z tyłu  panelu można znaleźć informację typu – STC: 1000 W/m 2 , 25˚C, AM 1.5 SPECTRUM. Co ona oznacza?

Patrząc na warunki STC, przy których  wyznaczana  jest  moc  baterii  słonecznej podawana przez producentów,  można  jednoznacznie  stwierdzić, że w rzeczywistych warunkach  pracy bateria słoneczna będzie pracowała  w  innych  niż  standardowe  warunki, co przełoży się na moc niższą niż podawana przez producenta.  Główną przyczyną będzie niższe niż  w warunkach STC natężenie promieniowania  słonecznego,  które  nawet w słoneczny letni dzień rzadko   w Polsce przekracza 900 W/m², oraz  z uwagi na wyższą niż 25˚C temperaturę  oświetlanego  panelu.  Projektując  instalację  fotowoltaiczną  należy mieć na uwadze, że wraz ze  wzrostem  temperatury  spada  moc  nominalna panelu. (…)

warunki

 Bogdan Szymański GLOBEnergia

2013 3 GE

Czytaj całość w GLOBEnergia 3/2013