Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 36 leży w Polsce. Początek października i rozpoczęcie sezonu grzewczego przynoszą ze sobą większe zagrożenie pojawiania się smogu. W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, 1 października odbyły się warsztaty dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce z list WHO – Światowej Organizacji Zdrowia.

W warsztatach oprócz gmin wzięły też udział Urzędy Marszałkowskie. Poruszane tematy dotyczyły programu StopSmog: jak złożyć wniosek, zasady uczestnictwa, oraz jego realizacja. Podczas spotkania, wypowiadał się między innymi Piotr Woźny – prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ranking WHO

Według rankingu Światowej Organizacji Zdrowia z 2018 roku, spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, aż 36 leży w Polsce. Najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce jest Opoczno w województwie łódzkim. Zaraz za nim, na szczytowych miejscach znalazły się Żywiec, Rybnik i Pszczyna z województwa śląskiego.

Kolejne pozycje zajmują: Kraków, Nowa Ruda, Nowy Sącz, Proszowice, Godów, Wodzisław Śląski, Pleszew, Bielsko Białą, Sucha Beskidzka, Rawa Mazowiecka, Jarosław, Sosnowiec, Knurów, Nakło, Zabrze, Radomsko, Tomaszów Mazowiecki, Nakło nad Notecią, Niepołomice, Piotrków Trybunalski, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Zduńska Wola, Wadowice, Otwock, Nowy Tomyśl, Brzeziny, Piastów, Myszków, Wągrowiec, Katowice oraz Tuchów.

Trzeba przyznać, że lista jest długa…

O programie

Program skierowany jest do gmin, z przeznaczeniem dla osób ubogich energetycznie, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych. W ramach programu, beneficjenci mogą wymienić lub zlikwidować wysokoemisyjne źródła ciepła na niskoemisyjne, przeprowadzić termomodernizację budynku mieszkalnego lub dokonać podłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej.

Program przeznaczony jest w szczególności dla gmin do 100 000 mieszkańców (ok. 22 000) znajdujących się na liście WHO – w tym: małopolskie: 8, łódzkie: 7, śląskie: 7, wlkp.: 3. Jednakże wnioski mogą składać wszystkie gminy z uzasadnieniem w postaci jakości powietrza. Miasta powyżej 100 000 mieszkańców mają odrębne warunki porozumienia.

Co musi zrobić gmina, aby wziąć udział w Programie?

1. Przygotować dokumenty
2.Wypełnić wniosek o dofinansowanie
We wniosku Gmina powinna określić:
a) planowany zakres i ilość przedsięwzięć niskoemisyjnych
b) szacowaną ilość energii, która będzie zaoszczędzona łącznie w wyniku realizacji przedsięwzięć w ramach porozumienia (min. 50% energii finalnej)
c) ilość budynków, gdzie zlikwidowane lub wymienione będą wysokoemisyjne źródła ogrzewania (w min. 80% budynków objętych przedsięwzięciami niskoemisyjnymi)
– harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych
Ponadto do wniosku należy dołączyć przyjęty w drodze uchwały gminny program niskoemisyjny.
3.Złożyć wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa (ocena wniosku trwa do 30 dni)
4.Złożyć dokumenty niezbędne do podpisania porozumienia pomiędzy Ministrem a Gminą
5.Podpisać porozumienie z Ministrem

Wysokość dofinansowania dla gminy wynosi do 70%.

StopSmog – Warsztaty

1 października w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii odbyły się warsztaty dla gmin z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem z listy WHO, dotyczące udziału w programie Stop Smog. Omówiono takie kwestie jak sposób składania wniosku, zasady uczestnictwa oraz jak wygląda realizacja programu.

Sezon grzewczy praktycznie już się zaczął, a wraz z nim problem smogu. Dobrze, że podjęte zostały dodatkowe działania!


Przygotuj się na zmiany ! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!

Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!


Redakcja GLOBEnergia