Stopniowe wycofywanie ceł na produkty PV z Chin?

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

rynek energii elektrycznej

Podziel się

O komentarz w sprawie działań Komisji Europejskiej poprosiliśmy Pawła Grzegorczyka z firmy KENO: "Decyzja o przedłużeniu cła na produkty fotowoltaiczne chroni tak naprawdę kilku producentów wafli oraz modułów fotowoltaicznych w Europie. Dla całej branży w UE, a w szczególności dla rynków wschodzących, gdzie zarobki są niższe niż np. w Niemczech, jest to bardzo negatywna wiadomość. Sztuczne utrzymywanie cen na wyższym poziomie wpływa na wydłużenie czasu zwrotu inwestycji, a co za tym idzie, inwestora będzie trudniej przekonać do takiej instalacji. W naszej opinii cła te powinny zostać zniesione, co spowodowałoby wzrost sprzedaży modułów PV. Jednocześnie zmniejszeniu uległyby emisje CO2, co jest głównym celem UE."

Spotkanie Komisji Europejskiej (KE) i państw członkowskich UE odbyło się w zeszły piątek. Okres obowiązywania ceł antydumpingowych na produkty PV Z Chin został przedłużony do 18 miesięcy. Dokładne wyniki spotkania nie są jeszcze znane.

Komitet odwoławczy musiał wkroczyć pomiędzy Komisję Europejską a kraje członkowskie po tym, jak propozycja przedłużenia okresu obowiązywania ceł o 2 lata została odrzucona. Państwa członkowskie przyjęły natomiast propozycję przedłużenia okresu trwania ceł antysubsydyjnych.

Komisja przedyskutuje wyniki ponownie na dzisiejszym spotkaniu. "Wziąwszy pod uwagę fakt, że komitet odwoławczy nie wyraził jasnej opinii, Komisja przedstawi ostateczny wniosek w nadchodzących dniach", poinformowała sama Komisja.

Komisja ogłosiła także stopniowe wycofywanie ceł, zarówno antydumpingowych, jak i antysubsydyjnych. Szczegóły z tym związane nie zostały do tej pory ujawnione.

Przedłużenie okresu obowiązywania ceł antydumpingowych oraz antysubsydyjnych będzie realizowane, jeśli producenci PV ponownie uzależnieni będą od zjawiska dumpingu ze strony chińskich firm - poinformował Milan Nitzschke, szef EU Prosun.

W grudniu 2015 roku zrzeszenie europejskich producentów PV wydało petycję przeciwko planowanemu wygaśnięciu istniejących ceł antydumpingowych oraz antysubsydyjnych, które obowiązywały od grudnia 2013 roku.

Z początkiem 2015 roku SolarPower Europe rozpoczęła kampanię na rzecz wycofania ceł.

Oczywistym jest, że skrócenie okresu obowiązywania ceł stanowi swego rodzaju małe zwycięstwo - poinformował CEO Solarpower Europe, James Watson - Oczekujemy całkowitego wycofania tych mało popularnych środków w ciągu kolejnych 18 miesięcy.

Komisja UE w zeszły piątek głosowała też nad alternatywnym rozwiązaniem, które wprowadziłoby 12-miesięczny okres obowiązywania ceł antydumpingowych. Wziąwszy pod uwagę niski poziom wsparcia dla tej propozycji, wybrano pójście na kompromis i zdecydowano o 18-miesięcznym czasie obowiązywania ceł.

Jesteśmy ukontentowani decyzją krajów członkowskich - oświadcza Nitzschke - przeciwstawiła się ona próbom zadowolenia rządu chińskiego poprzez redukcję okresu obowiązywania ceł do 12 miesięcy przez Komisję Europejską.

Opracowano na podstawie: GLOBEnergia, PV Magazine