Aktualności Aktualności

Studenci w Maroku wykonali własny ekobudynek łącząc energię słoneczną i materiały roślinne

Zdjęcie autora: Koło naukowe Nova Energia Działające przy AGH w Krakowie

Koło naukowe Nova Energia Działające przy AGH w Krakowie

Koło naukowe skupione wokół szeroko pojętej energetyki, innowacji i zrównoważonego rozwoju

Afrykańskie osiągnięcie w budownictwie

W kwietniu projekt Sunimplant urzeczywistnił swoją wizję nowatorskiego ekobudynku wykorzystującego panele fotowoltaiczne i naturalne materiały budowlane. Jest to próba implementacji budynków zeroenergetycznych, całkowicie niezależnych od zewnętrznych dostaw elektryczności. Sama koncepcja została pierwotnie zaprezentowana podczas Solar Decathlon Africa 2019, konkursie nowoczesnego budownictwa stosującego energetykę słoneczną. Projekt zebrał inżynierów i architektów z marokańskich uczelni wyższych oraz niemieckiego Towarzystwa Fraunhofer, którzy wspólnie pracowali nad wdrożeniem pomysłu.

Myśl, która stała za Sunimplant

Sunimplant już nazwą sugeruje zastosowane rozwiązania, łącząc słowa “słońce” oraz “roślina”. Obiekt jest dookoła obudowany 24 modułami PV, które zostały dostarczone przez firmę DAS-Energy. Natomiast ściany wykonano wyłącznie z materiałów naturalnych, mieszanek konopii, ziemi, pucolany i paru innych, pochodzenia lokalnego. Budynek nie wykorzystuje żadnych komponentów sztucznych.

Beton konopny jest bardzo pozytywnym dla środowiska materiałem, który powoli zyskuje na popularności. Przede wszystkim jest dobrej jakości izolatorem, w dodatku niepalnym. Jego źródłem są konopie, które gdy rosną, pochłaniają więcej dwutlenku węgla niż emituje produkcja tego betonu konopnego. Poza tym, skoro uzyskuje się go z roślin, to po wyburzeniu jest zdatny do ponownego wykorzystania jako nawóz. Tym samym takie materiały można zaklasyfikować jako swego rodzaju zasoby odnawialne.

Sunimplant, źródło: solardecathlonafrica.com

Powrót do korzeni

Twórcy postawili sobie za cel zwrócenie uwagi na oczekujące wyzwania klimatyczne. W czasach zwiększającego się zapotrzebowania na zasoby leśne, zespół Sunimplant widzi nadzieję w agregatach budowlanych. Dopasowanie architektury do lokalnych uwarunkowań powinno zredukować szkody wyrządzane przyrodzie. Studenci uważają, że konopie powinno się przestać traktować jako bezużyteczny odpad, podkreślając jej korzystne znaczenie i wszechstronność stosowania.

Budynek jest dość konkurencyjny - liczy 90 m2, a koszty jego wybudowania szacowane są na około 120 tys. USD. Na rynku marokańskim domostwa mogą osiągać nawet dwukrotnie wyższą cenę. Dodatkowo projektanci zapewniają, że ich dzieło jest także zeroenergetyczne. To oznacza, że może być całkowicie uniezależnione od zewnętrznych dostaw energii.

Światowa rywalizacja w ekobudownictwie.

Geneza projektu wywodzi się z przygotowywanego przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych konkurs Solar Decathlon. Początkowo był to turniej jedynie międzystanowy. Dzisiaj przerodził się w organizowane jest co 2 lata wydarzenie międzynarodowe, dodatkowo podzielone na różne części świata. W zeszłym roku miały miejsce 3 edycje, w tym jedna z nich to właśnie edycja afrykańska w Maroko.

Solar Decathlon dąży do zwiększania świadomości z zakresu ekologii i energetyki, a także poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w branży budowniczej. W trakcie każdego wydarzenia obecny jest podział na dwa wyzwania: design oraz building. W tym pierwszym startował przedstawiany Sunimplant.

Źródło: sunimplant.com, solardecathlon.gov; solardecathlonafrica.com; muratordom.pl

Zdjęcie główne, źródło: solardecathlonafrica.com