Stworzenie i rozwój efektywnych energetycznie rozwiązań na terenach wiejskich

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

efektywnosc energetyczna

visnova
Projekt Vis Nova jest wdrażany dzięki Programowi dla Europy Środkowej, współfinansowanemu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Pięć regionów: Northern Saxony/Düben Heath (DE), Schwäbisch Hall (DE), Tulln (AT), Małopolska (PL) oraz South-Transdanubia (HU) połączyło siły, aby wspólnie zrealizować założenia projektu Vis Nova, którego celem jest stworzenie i rozwój efektywnych energetycznie rozwiązań na terenach wiejskich zwiększających oszczędność energii, a także jej efektywność.

Partnerzy pochodzący z czterech krajów Europy Środkowej starają się wcielić w życie ideały projektu poprzez wymianę wiedzy i doświadczeń, która ma wpłynąć motywująco na lokalne podmioty rynku energii. Projekt pozwoli na wzrost pionierskich inwestycji w inteligentną energię, a także większe wykorzystanie odnawialnych surowców energetycznych. Z tego powodu w regionach wszystkich partnerów odbywają się regularnie spotkania z Lokalna Grupą Wsparcia. Organizowane są także międzynarodowe konferencje otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Do tej pory odbyły się trzy takie konferencje. Gospodarzem pierwszej z nich było miasto Leipzig w Niemczech. Oficjalne rozpoczęcie projektu miało miejsce na drugiej konferencji również w niemieckim mieście Bad Dueben. Po raz trzeci partnerzy projektu Vis Nova spotkali się w Pecs na Węgrzech.

Tradycją stały się wizyty studyjne w miejscach znanych z wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. W Bad Dubem uczestnicy konferencji odwiedzili elektrownię wykorzystującą biomasę. Do produkcji energii wykorzystuje się tam odpady z kukurydzy i innych upraw. Piękne miasto Pecs zaprezentowało byłą elektrownię węglową, w której aktualnie spalana jest biomasa z zrębków drzewnych oraz słomy. Następna konferencja odbędzie się w Gorlicach w Polsce.

W Gorlicach projekt Vis Nova zmienia zarządzanie energią na bardziej efektywne i innowacyjne. W szkołach ponad gimnazjalnych regionu zostaną wykorzystane nowe, ekologiczne technologie energetyczne. Innowacyjny system w szkole nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza nie tylko zmniejszy zużycie energii, ale także zredukuje koszty utrzymania budynku. Projekt zawiera wymianę oświetlenia na energooszczędne oraz zamontowanie czujników mierzących natężenie światła, które będą automatycznie kontrolować i redukować intensywność światła. Ponadto zostaną zamontowane czujniki temperatury, system ochrony przeciwpożarowej, a także alarm bezpieczeństwa. W modelowej klasie uczniowie będą mogli obejrzeć z bliska system zarządzania energią oraz nauczyć się w jaki sposób oszczędzać energię i ciepło. Organizatorzy konferencji żywią nadzieję, że nie będzie ona poświęcona jedynie ogólnemu rozwojowi energii odnawialnej, ale będzie też świetną okazją do zaprezentowania zaangażowania Starostwa Powiatowego w Gorlicach i jego wpływu na cały region.

W trakcie konferencji, która odbędzie się 4 października odbędą się cztery wykłady. Prelegentami będą Tomasz Pyszczek i Marcin Stelmach z firmy „Architektura pasywna”, dr Zdzisław Ząber, przedstawiciel austriackiego CERE i Adam Grenda wójt Gminy Laszki, a także przedstawiciele magazynu GLOBEnergia. Podczas międzynarodowego spotkania 5 października partnerzy będą dyskutować na temat kolejnych założeń projektu Vis Nova, a także odniosą się do jego ostatniego etapu czyli stworzenia Międzynarodowej strategii zrównoważonego zarządzania energią.

Więcej informacji na temat projektu Vis Nova można znaleźć na stronie: www.vis-nova.eu

eu