Sucha woda do gaszenia pożarów magazynów energii

Chiński rynek akumulatorów jest rozgrzany do granic możliwości. Firmy takie jak CATL prowadzą intensywne działania na rzecz obniżenia kosztów produkcji magazynów energii. Jaki plan mają Chiny? Sprawdź już teraz!

Baterie w technologii litowo-jonowej to z pewnością jedne z najbardziej popularnych rozwiązań. Można je znaleźć wszędzie, od telefonów, przez elektryczne hulajnogi, po magazyny energii. Wraz z ich dominacją na rynku magazynowania udoskonalane są również technologie w służbie bezpieczeństwa ich użytkowania. I tutaj pojawia się kluczowa kwestia, czyli pożary baterii litowo-jonowych. Jak się okazuje nie powinno się ich gasić zwykła wodą lecz suchą.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Chiński rynek akumulatorów jest rozgrzany do granic możliwości. Firmy takie jak CATL prowadzą intensywne działania na rzecz obniżenia kosztów produkcji magazynów energii. Jaki plan mają Chiny? Sprawdź już teraz!

Podziel się

  • Sucha woda, czyli wyizolowane krople wody w otoczeniu hydrofobowym, nadaje się świetnie jako środek gaśniczy do walki z pożarami magazynów energii. 
  • Naukowcy z Civil Aviation University udowodnili, że sucha woda to obecnie najlepszy środek do gaszenia pożarów baterii Li-Ion. 
  • Mimo, że prawdopodobieństwo pożaru wielkoskalowego magazynu energii Li-Ion wynosi 1,52% udoskonalenie takiej technologii jest kluczowe dla stabilnego przebiegu zielonej transformacji. 

Czym jest sucha woda? 

Sucha woda to nic innego jak wyizolowane krople wody otoczone przez hydrofobowe nano partykuły krzemionki. W efekcie takiego połączenia krzemionka zapobiega sklejaniu się kropli wody, utrzymując je w formie proszku. Sucha woda łączy zarówno właściwości cieczy jak i substancji stałych. Łatwe uwalnianie wody jest możliwe poprzez nacisk mechaniczny. Woda w proszku ma zdolności absorpcji gazów i tworzenia hydratów. Dzięki czemu efektywnie wiąże CO2. Ta zdolność jest kluczowa nie tylko ze względu na potrzebę sekwestracji dwutlenku węgla. Poszerza również perspektywy walki z pożarami baterii litowo-jonowych.

Sucha woda. Źródło: Belfast Telegraph.

Rzadkie, ale trudne do opanowania

Naukowcy twierdzą, że sucha woda to obecnie najlepsza metoda gaszenia pożarów baterii litowo-jonowych. To ważne odkrycie, bo choć pożary tych baterii należą do rzadkości, to spędzają sen z powiek strażakom. 

To wszystko przez ciekawe aczkolwiek na swój sposób wścibskie zjawisko wytwarzania tlenu podczas pożaru tych baterii. Traktowanie takiego pożaru gaśnicami pozwala jedynie na schłodzenie płonących akumulatorów. Jednak rzadko udaje się je całkowicie ugasić. Obecnie często polega się na taktyce kontrolowanego dopalania płonących baterii, niż walki na siłę z pożarem. 

Propozycja naukowców z chińskiego Civil Aviation University stawia sprawę pożarów baterii Li-Ion w nowym świetle. W swoich badaniach wykorzystali różne metody do walki z tym zjawiskiem. Sprawdzili wiele rodzajów gaśnic, w tym pianę, CO2 i suchy proszek. Jednak jak wspomnieli w opublikowanych wynikach wszystkie one miały „słabe efekty chłodzenia”. 

Z kolei gaszenie z użyciem najzwyklejszej wody ma bardzo dużą wadę, dyskryminującą ją z takiego użycia. Woda przewodzi prąd, co może powodować zwarcia akumulatorów i prowadzić do kolejnych niebezpieczeństw. Końcowo pożar może być nawet jeszcze większy.

W trakcie badań najlepiej wypadła sucha woda. Dzięki swojemu specyficznemu stanowi skupienia charakteryzuje się słabym przewodnictwem. Odparowuje również szybciej niż woda w stanie ciekłym, co zapewnia lepszy efekt chłodzenia poprzez tłumienie rozprzestrzeniania się temperatury w sposób niekontrolowany. 

Odosobnione przypadki

Jak prezentują się statystyki świadczące o tendencji magazynów na bateriach Li-Ion? Otóż w skali globalnej działa około 5000 wielkoskalowych magazynów energii w takiej technologii. W raportach odnotowano do tej pory 70 pożarów wielkoskalowych magazynów Li-Ion. Dlatego prawdopodobieństwo pożaru w tym sektorze można oszacować na 1,52% .

W dobie transformacji energetycznej infrastruktura do magazynowania energii jest krytycznie ważna dla stabilności sektora energetycznego. Mimo, że pożary największych inwestycji należą do rzadkości, należy udoskonalić technologię ich zwalczania. Magazynów energii przybywa z dnia na dzień i należy się spodziewać przyspieszenia tego trendu. Dlatego tak ważne jest doprecyzowanie metod ich ochrony. W ten sposób bezpieczniejsza będzie również infrastruktura towarzysząca, bo mniej ucierpi na skutek szybko zwalczonego pożaru.  

Źródła: Belfast Telegraph, Recharge.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia