Sukces cienkowarstwowych technologii

cienkowarstwowe moduły
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

cienkowarstwowe moduły

Podziel się

Zajmująca się wytwarzaniem technologii PV i dostarczaniem energii na skale użyteczności publicznej amerykańska firma First Solar odchodzi od produkcji  powszechnie stosowanych paneli fotowoltaicznych składających się z krystalicznego krzemu.

 
Naukowcy są przekonani,  że ich miejsce zajmą ogniwa składające się z tellurku kadmu ze względu na wydajniejszą zamianę energii słonecznej na elektryczną. 
 
First Solar nie oszczędza na inwestowaniu w drogie i zaawansowane technologie. Od lat w laboratorium formy prowadzone są badania, których wyniki przekonują o wyższości ogniw cienkowarstwowych  nad krzemowymi. Przede wszystkim osiągają one wyższą sprawność : 16 % w porównaniu do 19% (w warunkach przemysłowych). W zeszłym tygodniu firma ogłosiła kolejny rekord wydajności badanych paneli w warunkach laboratoryjnych, który kształtuje się na poziomie 22,1%.
 
Zaletą technologii jest mniejsza  grubość ogniw i ich wyższa elastyczność, przez co  nadają się one do lekkich konstrukcji. Proces produkcji PV z tellurku kadmu jest dużo szybszy od procesu wytwarzania paneli  z krzemu mono i poli krystalicznego. Produkcja cienkowarstwowych CdTe zajmuje tylko niecałe 4 godziny, natomiast by stworzyć gotowy produkt z krzemu należy poświęcić nawet ponad 2 dni pracy. Wiąże się to z koniecznością wygrzewania krzemu w wysoko temperaturowym piecu; następnie bryły uzyskanego kryształu cięte są na poszczególne ogniwa o jednakowej powierzchni i grubości 2-3mm. Ogniwa cienkowarstwowe zaś składają się z cienkich warstw o grubości od 1 do 4 mikrometrów, osadzanych na tanim podłożu, takim jak szkło, polimer albo metal.
 
Firma Guggenheim Securities przedstawiła analizę cen energii słonecznej pochodzącej z obu rodzajów paneli, z której można wywnioskować, że ogniwa cienkowarstwowe tańsze są od krzemowych o średnio 10 centów za wat. Ogniwa z tellurku kadmu są szczególnie efektywne w gorących, wilgotnych warunkach, panujących np. w południowych Stanach Zjednoczonych i południowej Azji, dlatego też przewiduje się w tych regionach intensywny rozwój rynku cienkowarstwowych PV. 
 
Pomimo 95-cio procentowej dominacji na runku  krzemowych paneli Firma First Solar skupia się na budowie obszernych nowoczesnych farm zbudowanych z technologii cienkowarstwowych, odchodzi zaś od inwestycji na budynkach mieszkalnych, gdzie panele instalowane są na dachach. 
Dzięki wynikom uzyskanym przez First Solar mamy solidne podstawy, by twierdzić, że ogniwa cienkowarstwowe w najbliższym czasie wyprą  powszechnie stosowane panele krzemowe.
 
Źródło: technologyreview.com
 
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia