SunMine to projekt fotowoltaiczny zlokalizowany w mieście Kimberley w Kolumbii Brytyjskiej, prowincji Kanady.

 
Jest jednym z największych projektów fotowoltaicznych w Kolumbii Brytyjskiej i największym projektem na trakerach w Kanadzie.
 
Planowanie projektu SunMine trwało prawie rok. Instalacja o mocy 1,05 MW niedawno została uruchomiona i podłączona do sieci. Dane o produkcji energii monitorowane od 22 czerwca potwierdzają, że ilość energii jest większa niż wynikało z projektów.
 
Projekt jest wyjątkowy z kilku względów. 
Instalacja zlokalizowana jest na trudnym terenie. Po pierwsze obszar jest nachylony. Co więcej, jest to teren kopalniany, cały czas osiadający, poprzecinany szczelinami skalnymi, co może w przyszłości sprawiać niemałe problemy w eksploatacji.  Po części z tego powodu zdecydowano się na instalację na trakerach. Zainstalowano w tym miejscu 96 trakerów niemieckiej firmy Deger. Każdy traker wyposażony został w 42 moduły. 
 
Łącznie mają one moc ponad 1,05 MW i są w stanie zaopatrzyć w energię elektryczną 500 gospodarstw domowych. 
Projekt ten jest dowodem na to, że systemy śledzenia są optymalne dla instalacji w trudnych warunkach. Trakery automatycznie kierują moduły tak, by zebrać jak najwięcej energii. Będzie to możliwe nawet jeśli nachylenie terenu będzie się zmieniać. 
 
Projekt SunMine to dopiero początek. Pokazuje on, że takie systemy są doskonałą alternatywą dla zagospodarowania terenów pokopalnianych. 
Burmistrz Kimberley, Don McCormick jest entuzjastycznie nastawiony na takie inwestycje, a sam projekt jest symbolem zaangażowania się społeczeństwa i władz w ochronę i poprawę stanu środowiska. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: sunmine.ca, sunwindenergy.com