SunPower osiąga średnią wydajność konwersji dla ogniwa PV równą 25%!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

zestawy fotowoltaiczne, ceny modułów, fotowoltaika koszty,

Firma SunPower ogłosiła osiągnięcie rekordowej wydajności ogniwa PV, wynoszącej 25 %. Dyrekcja SunPower oznajmiła również, że zamierza przeznaczyć 100 mln USD na modernizację swojego zakładu produkcji ogniw, Fab 3 (800 MW) w Malezji, gdzie planuje zastosować technologię IBC (Interdigitated Back Contact) monokrystalicznych ogniw PV typu N (Seria X).

Całkowite nakłady inwestycyjne w 2017 roku wyniosą ok. 120 mln USD. Firma wydała w sumie 99 mln USD na badania i rozwój w 2015 roku, co stawia ją pod tym względem na drugim miejscu zaraz po First Solar.

W 2017 roku SunPower planuje skupić uwagę przede wszystkim na modułach z serii P, montowanych w zakładzie montażowym w Meksyku. Seria tych modułów o łącznej mocy 200 MW była gotowa do użycia w czwartym kwartale 2016 roku. Kolejna seria o mocy 200 MW rozpocznie funkcjonowanie pod koniec pierwszego kwartału 2017 roku.

Niemniej SunPower zaznaczyła, że całkowita dostawa modułów w 2017 roku będzie liczyła od 1,3 GW do 1,6 GW.

Thomas H. Werner, CEO SunPower, poinformował, że firma nadal będzie się skupiać na programie redukcji kosztów. Kontynuowany będzie także rozwój wiodącej technologii Serii X i oczekuje się dodanie przynajmniej 350 MW nowych mocy wytwórczych instalacji w tej technologii do końca 2017 roku.

W ostatnim kwartale 2016 roku SunPower odnotowała lepsze wyniki finansowe niż oczekiwano początkowo, głównie za sprawą przychodów ze sprzedaży w USA elektrowni PV o skali przemysłowej, mających łączną moc równą 400 MW.

Przewiduje się, że 2017 rok będzie rokiem restrukturyzacji i redukcji zatrudnienia dla SunPower.

SunPower zaznacza, że oczekuje dodatniego przepływu gotówki w drugiej połowie tego roku i przewiduje zakończenie bieżącego roku z zyskiem w wysokości mniej więcej 300 mln USD.

Opracowano na podstawie: PV Tech