Pochodzący z Niemiec producent falowników Sunways otrzymał szansę na zmodernizowanie wielkoskalowego, komercyjnego systemu fotowoltaicznego o mocy 6,6 MW w Udine, w północno-wschodnich Włoszech. Jest to system, który działa od 11 lat, czyli już od 2011 roku, a pod koniec ubiegłego roku został odnowiony. Konieczność modernizacji wyniknęła ze względu na słabą wydajność spowodowaną starzeniem się lub uszkodzeniem falownika. W projekcie modernizacji wykorzystano 552 sztuk inteligentnych trójfazowych inwerterów Sunways STT 12KTL.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 6,6 MW w Udine we Włoszech zmodernizowana przez Sunways

Produkcja energii

Po modernizacji projekt może generować nawet 9,87 GWh zielonej energii rocznie, co oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 10008,18 ton oraz mniejsze zużycie węgla o 3849,3 ton.

Wybrany do tego projektu falownik znajduje zastosowanie również na polskim rynku fotowoltaicznym. Urządzenie posiada szereg zalet, takich jak konfiguracje łańcuchów ze stosunkiem DC/AC dochodzącym do 1,6, wysoka sprawność na poziomie 98,6%, możliwość przeciążenia strony AC na poziomie 1,1, ochrona przeciwprzepięciowa dla DC i AC, zdalna aktualizacja oprogramowania, niższa temperatura pracy, lepsza szczelność, różne aktywne mechanizmy ochronne, elegancka i kompaktowa konstrukcja do samodzielnej instalacji, itp.

Falownik Sunways STT 12KTL

Przebieg modernizacji instalacji

Podczas projektu modernizacji firma Sunways współpracowała z SE Project, włoskim dostawcą kompletnych systemów fotowoltaicznych z ponad 25-letnim doświadczeniem.

Jak powiedział kierownik projektu SE, powodem wyboru falowników Sunways było postawienie na produkty premium, które powstały w dziedzictwie 28 lat niemieckiej technologii i udowodniły niezawodną wydajność pracy.

Sukces tego projektu we Włoszech stanie się punktem odniesienia dla Sunways na europejskim rynku projektów modernizacyjnych i będzie miał ogromne znaczenie demonstracyjne dla późniejszego rozwoju innych tego typu projektów, a także nowych projektów, w których firma weźmie udział.

Sunways na polskim rynku

Na polskim rynku jako jednym z najszybciej rozwijających się rynków fotowoltaicznych na świecie, będzie montowanych coraz więcej instalacji w sektorze mieszkaniowym i komercyjnym. Dzięki udanym projektom, takim jak ten we Włoszech, gdzie obowiązują jedne z najbardziej skomplikowanych wymagań dotyczących przyłączenia do sieci, firma Sunways liczy, że również w Polsce i innych krajach europejskich zbuduje duże zaufanie klientów.

Sunways

Producent falowników fotowoltaicznych