Obchodzony jest od 2007 roku i stał się główną częścią ogólnoświatowej kampanii na rzecz promocji wiatru, jako odnawialnego i czystego źródła energii. Celem święta, koordynowanego przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA), jest zwiększenie świadomości środowisk decyzyjnych oraz społeczeństwa w kwestii potencjału, jaki posiada wiatr, nieograniczoności zasobów wietrznych oraz pozytywnych efektów płynących z szerszego wykorzystania energii z odnawialnych źródeł.

W Dniu Wiatru zorganizowanych zostanie tysiące wydarzeń na 5 kontynentach w ponad 25 krajach. Otwarte dni na farmach wiatrowych, konferencje, konkursy malarskie, prezentacje samochodów napędzanych wiatrem i wiele, wiele innych ekologiczny atrakcji. W Polsce akcję koordynuje Polskie Stowarzyszenie Eneregtyki Wiatrowej.
Światowy Dzień Wiatru w Polsce

W ramach polskich obchodów tego święta organizowane są happeningi, wystawy, spotkania w szkołach i konkursy.
W tym roku przez największe miasta w Polsce (Szczecin, Poznań, Gdańsk, Toruń, Olsztyn, Rzeszów, Kraków, Wrocław i Warszawę) napłynie pozytywny wiatr. Złapiemy go wspólnie w dziecięce wiatraczki w czasie happenigu „Łapiemy Dobrą Energię Wiatru”, jako apel o rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce. Wszystkim zainteresowanym tematyką wiatrową, głównie dzieciom, będą wręczane upominki związane ze Światowym Dniem Wiatru. Dodatkowo w Warszawie przed Sejmem RP stanie „park wiatrowy” (6-metrowe balony w kształcie turbin wiatrowych). Wokół nich rozdawane będą wiatraczki i materiały informacyjne. Polskie Stowarzyszenie uruchomiło specjalną stronę informacyjną www.dzienwiatru.eu oraz FanPage na portalu społecznościowym www.facebook.com/Dzienwiatru

 

Gdzie powieje dobra energia w Światowym Dniu Wiatru. 15 czerwca 2012
Warszawa: Plac przed Sejmem RP „Park Wiatrowy”. Od godz. 11-15
Warszawa: Kolumna Zygmunta, Stare Miasto. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 11-15
Szczecin, Plac Grunwaldzki. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Poznań, Rynek Starego Miasta „Pod Koziołkami”. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Olsztyn, Rynek. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Toruń, Rynek. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Gdańsk, Fontanna Neptuna. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Wrocław, Rynek. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Rzeszów, Rynek. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15
Kraków, Rynek. Happening „Łapiemy dobrą energię wiatru”. W godz. 12-15

 

Konkursy
Dzień Wiatru to okazja pokazania swoich zdolności artystycznych. Wiatr i wiatraki to trudne, ale wdzięczne obiekty malarskie i fotograficzne.

Konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych „Namaluj wiatr”:
dla szkół podstawowych i uczniów szkół podstawowych z okazji Światowego Dnia Wiatru. Celem konkursu jest rozwijanie wyobraźni, aktywności plastycznej oraz propagowanie ekologicznych źródeł energii. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu plakatu związanego z tematyką energetyki wiatrowej.
– nagroda pieniężna dla szkoły w wysokości 2 tys. zł dla szkoły, która prześle największą liczbę prac zgodnych z regulaminem niniejszego konkursu. UWAGA – każda praca musi być innego autora.
– 10 wyróżnień indywidualnych dla autorów najlepszych prac: nagrodami są aparaty fotograficzne Nikon Coolpix L23

Otwarty Konkurs  Fotograficzny „Polski Wiatr”
Tematem Konkursu są zdjęcia elektrowni wiatrowych lub farm wiatrowych. Fotografowane obiekty muszą być zlokalizowane na terenie Polski.
Zgłaszanie zdjęć do Konkursu odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wysłanie prac na adres e-mail media@psew.pl do 13 czerwca  w tytule maila należy podać „Konkurs Polski Wiatr” Każdy uczestnik może wysłać maksymalnie 3 zdjęcia, przy czym nagrodzone może być tylko jedno zdjęcie.

Nagrody ufundowane przez PSEW
1 nagroda Aparat cyfrowy Nikon D3100
2 Wyróżnienia –  aparaty cyfrowe Fuji FinePix S2950

 

www.dzienwiatru.eu
www.psew.pl