Sprzedaż rozpoczęta!

Mitsubishi Motors Corporation od 3 października rozpoczęło limitowaną sprzedaż Dendo Drive House (DDH) na japońskim rynku. DDH to domowy system Vehicle-To-House (V2H), który umożliwia dwukierunkowy przepływ energii pomiędzy domem a samochodem elektrycznym.

Koncepcja i plan uruchomienia pakietu DDH wraz z serwisem, została ogłoszona przez Mitsubishi w marcu 2019 r., podczas Geneva Auto Show. To pierwszy etap sprzedaży DDH na świecie, a japoński koncern planuje rozszerzyć ofertę na rynki zagraniczne. Kolejnym planowanym kierunkiem jest Europa.

Symbioza domu z pojazdem

V2H umożliwia zasilanie domów energią elektryczną przechowywaną w akumulatorach samochodów typu BEV i PHEV. Dendo Drive House składa się z pojazdu całkowicie elektrycznego lub hybrydy typu plug-in, dwukierunkowej ładowarki, paneli słonecznych i domowego akumulatora energii elektrycznej.

Projekt systemu ma być rozwiązany w ten sposób, by stanowił część instalacji elektrycznej. Korzyści z DDH są wielorakie. System pozwala naładować samochód z wykorzystaniem energii słonecznej i w ten sposób zmniejszyć koszty paliwa. Może również dostarczyć energię elektryczną z pojazdu do zasilania domu, dzięki zastosowaniu dwukierunkowej ładowarki. Takie rozwiązania pozwalają na realne oszczędności w kosztach energii elektrycznej i zapewnienie awaryjnego źródła zasilania.

Równocześnie, pakiet przyczynia się do tworzenia środowiska niskoemisyjnego, poprzez wykorzystanie energii wytwarzanej przez panele słoneczne do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego lub do zapewnienia mocy wymaganej do korzystania z pojazdów EV/PHEV.

Usługa Dendo Drive House obejmie sprzedaż, instalację i przeglądy serwisowe 3 składników systemu.

Jak widać, symbioza domu z samochodem elektrycznym jest możliwa. Limitowana sprzedaż w Japonii już się rozpoczęła. Kolejnym kierunkiem jest Europa, zatem – czekamy!

źródła: motoryzacja.interia.pl, orpa.pl, mitsubishi-motors.com

Redakcja GLOBEnergia