Systemy grzewcze wykorzystujące pracę pomp ciepła, pomimo braku wyraźnego scentralizowanego wsparcia ze strony programów dotujących administracji państwowej, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych w Polsce. Chociaż wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie nawet 90% oddanych nowych budynków jest ogrzewanych przy użyciu pomp ciepła, statystyki wyraźnie wskazują, iż rokrocznie liczba inwestycji wykorzystujących tę technologię w naszym kraju rośnie. Dzieje się tak, ponieważ wybór pompy ciepła jako medium grzewczego to nie tylko inwestycja w niskie koszty eksploatacyjne, wysoki komfort cieplny i przyszłość środowiska naturalnego, ale przy stale rosnących cenach paliw i mało optymistycznych prognozach dla polskiego sektora energetycznego to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i niezależność grzewczą.

 

O wyborze systemu grzewczego wykorzystującego dwie współpracujące centrale z pompami ciepła Alpha-InnoTec w Dobroniu zadecydowały właśnie względy ekonomiczne oraz ekologiczne. System grzewczy miał w założeniu pokrywać całkowite zapotrzebowanie na ciepło w rezydencji o powierzchni 1800 m2 , w tym podgrzanie wody w basenie wewnętrznym (67 m2 ). Warunki geologiczne (rozległy teren o minimalnej amplitudzie nachylenia) pozwoliły na zastosowanie dwóch współpracujących pomp ciepła typu solanka/ woda zasilanych przez poziomy wymiennik gruntowy o układach spiralnych łącznej długości 5375 m. Dobrano dwie jednostki: dwusprężarkową SWP 540 zasilającą instalację centralnego ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania c.w.u. dla części mieszkalnej budynku oraz dwusprężarkową SWC 330 zasilającą instalację ogrzewania podłogowego pomieszczenia z basenem, podgrzewania wody basenowej i zasilania nagrzewnicy centrali wentylacyjnej.

 

Obie pompy zostały tak zaprogramowane, by w okresie wyższych temperatur sezonu grzewczego wzajemnie wspomagać się i przejmować część funkcji drugiego urządzenia. W fazie budowy oraz w okresie wysuszania budynku dodatkowo przewidziano wspomaganie systemu kotłem na ekogroszek o mocy grzewczej 40 kW. Centrala po stronie wytwarzania ciepła i chłodu z pompą ciepła SWP 540 o temperaturze zasilania 55°C i COP 4,3 przy B0/W35* została wyposażona w zasobnik buforowy wody grzewczej TPS 800 o pojemności 800 l, pompę obiegową dolnego źródła, pompę bufora, niezbędną armaturę automatycznej regulacji, a także moduł chłodniczy WTK 2 dla systemu chłodzenia pasywnego. Po stronie odbioru ciepła zainstalowano grupę grzewczą zasilającą rozdzielacze ogrzewania podłogowego z bufora wody grzewczej, grupę zasilającą wymiennik ciepłej wody oraz zasobnik ciepłej wody WWS 507 o pojemności 500 l. (…)

 

Anna Szpindor

Przedsiębiorstwo „HYDRO-TECH” Konin

 

Cały artykuł dostępny w wydaniu 4/2012 GLOBEnergia: