Synergia systemu grzewczego – pompy ciepła w inwestycji prywatnej

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia
Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

kotlownia

Podziel się

Systemy grzewcze wykorzystujące pracę pomp ciepła, pomimo braku wyraźnego scentralizowanego wsparcia ze strony programów dotujących administracji państwowej, cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych w Polsce. Chociaż wciąż daleko nam do krajów skandynawskich, gdzie nawet 90% oddanych nowych budynków jest ogrzewanych przy użyciu pomp ciepła, statystyki wyraźnie wskazują, iż rokrocznie liczba inwestycji wykorzystujących tę technologię w naszym kraju rośnie. Dzieje się tak, ponieważ wybór pompy ciepła jako medium grzewczego to nie tylko inwestycja w niskie koszty eksploatacyjne, wysoki komfort cieplny i przyszłość środowiska naturalnego, ale przy stale rosnących cenach paliw i mało optymistycznych prognozach dla polskiego sektora energetycznego to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo i niezależność grzewczą.

O wyborze systemu grzewczego wykorzystującego dwie współpracujące centrale z pompami ciepła Alpha-InnoTec w Dobroniu zadecydowały właśnie względy ekonomiczne oraz ekologiczne. System grzewczy miał w założeniu pokrywać całkowite zapotrzebowanie na ciepło w rezydencji o powierzchni 1800 m2 , w tym podgrzanie wody w basenie wewnętrznym (67 m2 ). Warunki geologiczne (rozległy teren o minimalnej amplitudzie nachylenia) pozwoliły na zastosowanie dwóch współpracujących pomp ciepła typu solanka/ woda zasilanych przez poziomy wymiennik gruntowy o układach spiralnych łącznej długości 5375 m. Dobrano dwie jednostki: dwusprężarkową SWP 540 zasilającą instalację centralnego ogrzewania i chłodzenia oraz przygotowania c.w.u. dla części mieszkalnej budynku oraz dwusprężarkową SWC 330 zasilającą instalację ogrzewania podłogowego pomieszczenia z basenem, podgrzewania wody basenowej i zasilania nagrzewnicy centrali wentylacyjnej.

Obie pompy zostały tak zaprogramowane, by w okresie wyższych temperatur sezonu grzewczego wzajemnie wspomagać się i przejmować część funkcji drugiego urządzenia. W fazie budowy oraz w okresie wysuszania budynku dodatkowo przewidziano wspomaganie systemu kotłem na ekogroszek o mocy grzewczej 40 kW. Centrala po stronie wytwarzania ciepła i chłodu z pompą ciepła SWP 540 o temperaturze zasilania 55°C i COP 4,3 przy B0/W35* została wyposażona w zasobnik buforowy wody grzewczej TPS 800 o pojemności 800 l, pompę obiegową dolnego źródła, pompę bufora, niezbędną armaturę automatycznej regulacji, a także moduł chłodniczy WTK 2 dla systemu chłodzenia pasywnego. Po stronie odbioru ciepła zainstalowano grupę grzewczą zasilającą rozdzielacze ogrzewania podłogowego z bufora wody grzewczej, grupę zasilającą wymiennik ciepłej wody oraz zasobnik ciepłej wody WWS 507 o pojemności 500 l. (…)

Anna Szpindor

Przedsiębiorstwo „HYDRO-TECH” Konin

Cały artykuł dostępny w wydaniu 4/2012 GLOBEnergia: