Synthos, Orlen, KGHM, a teraz Tauron – ofensywa technologii SMR w polskiej gospodarce

Polskie firmy dostrzegają potencjał w komercjalizacji w Polsce technologii małych reaktorów modułowych (SMR). W gronie zainteresowanych już od dłuższego czasu są takie spółki jak Orlen, Synthos, czy KGHM. W ostatnim czasie swoje ambicje dotyczące tej technologii ogłosił również Tauron. Spółka razem z KGHM podpisała list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii, w tym małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

List intencyjny

Podczas Szczytu Klimatycznego TOGETAIR 2022 w Warszawie KGHM i TAURON podpisały list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie budowy niskoemisyjnych źródeł energii. Potencjalna współpraca zakłada również zastosowanie małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR).

“Zainicjowaliśmy projekt produkcji czystej energii jako jedni z pierwszych w Polsce. Podpisaliśmy umowę z amerykańskim partnerem i przygotowujemy analizy dotyczące inwestycji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową KGHM i przekształci polski sektor energetyczny. Wspólnie z TAURONEM będziemy pracować i badać możliwości dalszego rozwoju” - komentuje Marcin Chludziński, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Z kolei Paweł Szczeszek - Prezes TAURON Polska Energia dodaje, że spółka kontynuuje założenia Zielonego Zwrotu, czyli konkretny plan transformacji w kierunku czystych źródeł energii. TAURON od momentu ogłoszenia tej strategii zwiększył portfel OZE o pięć farm wiatrowych i trzy elektrownie fotowoltaiczne. 

“Dążymy do tego, by modułowe reaktory jądrowe stanowiły istotny element naszego docelowego miksu wytwórczego. Zapewne znajdzie to odzwierciedlenie w przygotowywanej w Grupie nowej strategii korporacyjnej. Nawiązana dziś współpraca z KGHM otwiera przed nami tę perspektywę” - dodaje prezes TAURONA.

Wdrożenie technologii SMR w Polsce

Współpraca TAURON i KGHM ma polegać na prowadzeniu prac badawczo - rozwojowych, z zastosowaniem technologii SMR. Jak podaje TAURON, w przyszłości współpraca ma obejmować również inne projekty inwestycyjne wykorzystujące niskoemisyjne źródła energii. Spółki przygotują harmonogram prac. Planowane są również analizy prawne i inne przedsięwzięcia promujące działania, które będą miały wpływ na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Porozumienie KGHM i NuScale

KGHM będzie wdrażał technologię SMR w Polsce w ramach umowy zawartej na początku 2022 roku z amerykańską firmą NuScale. Pierwsza elektrownia KGHM-u ma zostać uruchomiona do 2029 roku. Ta inwestycja pozwoli ograniczyć roczną emisję CO₂ nawet o 8 mln ton. Założeniem inwestycji jest zasilenie czystą energią oddziałów produkcyjnych potentata z branży miedzianej. Reaktory jądrowe, których budowę planuje KGHM to jednostki modułowe, co oznacza możliwość zwiększania skali przedsięwzięcia. KGHM jest na najbardziej zaawansowanym etapie wdrażania technologii SMR w Polsce. Współpracę z innym dostawcą technologii (GE Hitachi Nuclear Energy) nawiązały również PKN ORLEN i Synthos Green Energy. Spółki jako datę uruchomienia elektrowni również wskazują rok 2029. Jednakże reaktor, którym zainteresowana jest spółka ORLEN Synthos Green Energy odpowiedzialna właśnie za komercjalizację tej technologii, zdecydowała się na wybór reaktora Reaktor BWRX-300, który jest jeszcze w fazie dialogu przedlicencyjengo i nie posiada licencję SDA w Stanach Zjednoczonych, w przeciwieństwie do reaktora zaprojektowanego przez NuScale.

Źródło: Tauron.

Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA