Społeczność Aborygenów w Australii północnej wykorzystuje hybrydowy system fotowoltaiczno-spalinowy, aby zapewnić sobie  dostawy energii.

 
Niemiecki ekspert od magazynowania energii Qinous wygrał przetarg i będzie teraz dostarczać systemy baterii o pojemności 1,987 kWh dla tego projektu.
 
Dotychczas system hybrydowy był jedynym źródłem energii dla społeczności Daly River. Teraz akumulator o pojemności 800 kWh będzie przechowywał nadmiar energii słonecznej i jednocześnie zapewniał funkcję tworzenia i stabilizacji sieci w tym samym czasie. Celem jest wyłączenie generatorów Diesla w ciągu dnia, a tym samym zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Lokalny dostawca energii elektrycznej należący do rządu, Power and Water Corporation, zlecił budowę systemu hybrydowego. Test akceptacji fabrycznej instalacji systemu magazynowania planowany jest na czerwiec 2016 roku. Oczekuje się, że projekt zostanie oddany do użytku w październiku 2016.
 
Eksploatacja generatorów Diesla jest nie tylko kosztowna dla Power and Water, ale jest również obciążeniem dla środowiska ze względu na zanieczyszczenie powietrza oraz ryzyko wycieku. Przez tymczasowe przechowywanie nadmiaru energii, jak również zarządzanie i stabilizację sieci, nasz system pozwala na całkowite wyłączenie generatorów Diesla w ciągu dnia. Prowadzi to do wzrostu energii odnawialnych w systemach hybrydowych oraz zapewnia dopływ taniej i czystej energii dla społeczeństwa.” – powiedział Steffen Heinrich, Dyrektor techniczny Qinous. 
 
System hybrydowy społeczności Daly River jest częścią kompleksowego planu przekształcania systemu energetycznego społeczności tubylczych w Terytorium Północnym Australii. W ramach tego planu, około 30 wspólnot zostanie wyposażonych w infrastrukturę służącą do integracji fotowoltaiki do ich systemów zasilania. Projekt przyłączania energii słonecznej do społeczności tubylczych jest wspólnie finansowany przez australijską Agencję Energii Odnawialnej ARENA oraz Rząd Terytorium Północnego.
 
Źródło: sunwindenergy.com