System hybrydowy: panel PV + akumulator, wizytówką Hawajów

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

3011341

Technologia pozwalająca na połączenie paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności z zaawansowaną baterią oraz systemem monitorowania pozwala na stworzenie domowej sieci, uniezależniając sie tym samym od sieci ogólnej.

Takie rozwiązanie – jedno z największych na świecie – działa już na wybrzeżu Hawajów, w domu Earl Bakken'a. Udowadnia to, że czyste technologie rozwijają się na tyle, że odnawialne źródła energii osiągają samowystarczalność, zbliżając się w ten sposób wielkimi krokami do rzeczywistości handlowej i rynku masowego.

Zainstalowane panele fotowoltaiczne 176 kW są wstanie wyprodukować 356 MWh w ciągu roku, zupełnie bez emisyjnie, przez ponad 20 lat swojej żywotności. Taka produkcja jest wystarczająca na zaspokojenie potrzeb Bakken'a, zarówno w dzień jak i w nocy.

Zintegrowana z systemem bateria przechowuje energię elektryczną produkowaną podczas dnia i uwalnia ją w godzinach wieczornych zgodnie z zapotrzebowaniem.

Technologia ta ma również coraz większe zastosowanie w miejscach trudno dostępnych na Ziemi, gdzie warunki zarówno klimatyczne jak i terenowe są bardzo trudne. Należą do nich np. Himalaje, Sahara, Antarktyka.

Nad bezpieczeństwem całego systemu czuwa oprogramowanie platformy TIGO, dzięki temu możemy czuwać nad stanem baterii (rozładowaniem, ładowaniem, żywotnością), analizować dane wyjściowe z paneli fotowoltaicznych, wystarczy, że posiadamy dostęp do internetu. Najważniejszą funkcja bezpieczeństwa jest możliwość końcowego zamknięcia systemów PV, jeżeli napięcie osiąga poziom, który stanowi zagrożenie. Możemy sterować systemem ręcznie, albo ustawić go tak, żeby nie wymagał działalności człowieka.

Źródło: www.renewableenergyworld.com