System opustów dla beneficjentów projektów parasolowych – jest kolejna nowelizacja ustawy o OZE

konflikt

W Sejmie pojawiła się zapowiadana przez rząd, ale także długo oczekiwana przez samorządy w Polsce nowelizacja ustawy o OZE. Projekt ma na celu wprowadzenie rozwiązań prawnych umożliwiających zakończenie realizacji przez JST rozpoczętych projektów parasolowych i grantowych dotyczących mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom
konflikt

Podziel się

W trakcie prac nad przyjętą już nowelizacją ustawy o OZE, która wprowadza system net-billingu od 1 kwietnia 2022 roku, pojawiły się postulaty samorządów dotyczące wydłużenia obowiązywania dotychczasowego systemu rozliczania prosumentów z wyprodukowanej energii – system opustów. Samorządy realizują tzw. projekty parasolowe, które są finansowane z funduszy europejskich w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-20. Obecnie zapewniają bardzo wysoki poziom wsparcia - od 60 do nawet 85 proc. kosztów inwestycji w mikroinstalację fotowoltaiczną. Samorządy alarmowały wielokrotnie, że gwałtowna zmiana systemu rozliczeń negatywnie wpłynie na realizację projektów parasolowych – po pojawieniu się informacji o likwidacji systemu opustów, beneficjenci zaczęli wycofywać się z programów.

Przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska zapowiedzieli kilka miesięcy temu, że pojawi się kolejna nowelizacja ustawy o OZE, która wprowadzi tzw. poprawkę samorządową. Tak też się stało. 21 stycznia 2021 roku do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o OZE (druk nr 1947). Jest to projekt poselski, który reprezentuje poseł Andrzej Gawron.

Propozycje dla beneficjentów projektów parasolowych

Propozycja przepisów przewiduje, że osoba, która zawarła w terminie do 31 marca 2022 roku umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie tej mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, a także złożyła prawidłowo wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w terminie do 31 grudnia 2023 roku, będzie mogła dokonywać rozliczenia wytworzonej i pobranej energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach, tj. w systemie opustu.

Wystarczy tylko oświadczenie

Jak czytamy w propozycji, w celu ograniczenia nadmiernych procedur kontrolnych i przyspieszenia procesu, prosument będzie jedynie zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia do sprzedawcy, że zawarł umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego lub innym uprawnionym podmiotem, który realizuje projekt dofinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz że umowa ta nie została rozwiązana na dzień złożenia oświadczenia.

- Przyjęcie rozwiązań legislacyjnych w zakresie projektów parasolowych i grantowych, przyczyni się do uniknięcia problemów z ciągłością realizacji tych projektów, które dotyczą wielu gmin i podmiotów z całej Polski. Szacuje się, że na terenie całego kraju planowany jest montaż lub zakup ponad 94 tys. instalacji fotowoltaicznych, ze środków przewidzianych na realizację projektów parasolowych i grantowych – wyjaśniają autorzy projektu nowelizacji.

Projekt nowelizacji trafił 24 stycznia 2022 roku do Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Na razie nie jest znana data posiedzenia.

Zdjęcie autora: Patrycja Rapacka

Patrycja Rapacka

Analityk i redaktor w GLOBENERGIA. Transformacja energetyczna, OZE, offshore wind, atom