System rekuperacji krok po kroku

Prawidłowa instalacja systemu rekuperacji wymaga jednak profesjonalnego podejścia i odpowiedniego projektu. Jakie kroki należy podjąć, by stworzyć poprawnie działający system? O tym mówiła Marzena Miśta z firmy Wolf w trakcie ostatniego Webinaru z GLOBENERGIĄ. Najważniejsze informacje przypominamy poniżej.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Rekuperacja to w dużym skrócie wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Można ją stosować zarówno w nowym budownictwie jak i tych starszych obiektach. Montaż w nowo wybudowanym domu jest z pewnością mniej problematyczny. Niemniej jednak kluczowe kroki w dobieraniu i montażu rozwiązania pozostają praktycznie te same. O czym trzeba pamiętać? 

Wyznaczenie bilansu powietrza  

Pierwszym krokiem w procesie instalacji rekuperacji w nowym budynku jest uzyskanie projektu architektonicznego. Na jego podstawie określa się powierzchnię, kubaturę pomieszczeń oraz sporządza bilans powietrza, który pozwala na odpowiedni dobór rekuperatora. W przypadku budynków termomodernizowanych, projekt może wymagać inwentaryzacji przeprowadzonej przez uprawnionego projektanta, który na nowo określa parametry budynku. Wyznaczenie bilansu powietrza to pierwszy krok na drodze doboru systemu rekuperacji.

Dobór rekuperatora  

Po sporządzeniu bilansu powietrza, następnym krokiem jest wybór rekuperatora o odpowiedniej mocy. Urządzenie powinno być dobrane nie tylko do ilości powietrza, ale również do spadków ciśnienia występujących w instalacji. Odpowiedni dobór urządzenia wpływa na efektywność i komfort użytkowania systemu.

Wybór pomieszczenia dla rekuperatora  

Centralę rekuperatora najlepiej umieścić w pomieszczeniu technicznym, gospodarczym, na poddaszu nieużytkowym lub w garażu. Ważne jest, aby w pomieszczeniu panowała temperatura powyżej 4°C oraz był zapewniony stały dostęp do konserwacji i wymiany filtrów. W budynkach termomodernizowanych kluczowe jest umiejscowienie rekuperatora, w sposób minimalizujący ingerencje konstrukcyjne.

Rozmieszczenie kanałów wentylacyjnych – analiza dostępnych możliwości 

Optymalne rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych to kolejny kluczowy krok. W nowych budynkach rozprowadzenie przewodów można zaplanować na etapie projektu, natomiast w termomodernizowanych warto korzystać z istniejących kanałów grawitacyjnych, aby zminimalizować zmiany konstrukcyjne. Przemyślane rozmieszczenie kanałów ma duże znaczenie dla sprawności całej instalacji.

Kolejną istotną kwestią umiejscowienia rekuperatora jest zapewnienie możliwie łatwego dostęp do wyprowadzenia czerpni oraz wyrzutni. Dobrą metodą jest lokalizacja przy ścianach zewnętrznych. Jeżeli końce kanałów umieścimy na przykład na poddaszu nieużytkowym, to ważne by dostępne były ściany szczytowe. W ten sposób łatwo będzie można wyprowadzić czerpnie oraz wyrzutnie.

tłumaczyła w trakcie Webinarowej Środy z GLOBENERGIĄ Marzena Miśta z firmy Wolf

Należy również rozważyć to, w jaki sposób będziemy rozprowadzać przewody, aby prowadzenia kanałów miały jak najkrótszą drogę. 

W przypadku budynku termomodernizowanego wybór miejsca dla rekuperatora jest nieco bardziej skomplikowany. Musimy tak przewidzieć usytuowanie rekuperatora, aby rozprowadzanie przewodów zajęło jak najmniej miejsca. Najczęściej budynki termomodernizowane są również zamieszkane. Dlatego, aby nie tworzyć zbyt wielkich problemów konstrukcyjnych podczas montażu rekuperacji, pomieszczenie należy dobrać taktycznie z punktu widzenia trasy prowadzenia przewodów. Powinna ona być jak najmniej kolizyjna, aby można było ją łatwo zabudować.

Marzena Miśta, Wolf

Obecnie najbardziej popularne na rynku są systemy ze skrzynkami rozprężnymi. Największym zaletą tego systemu jest to, że są niewielkich rozmiarów. Na chwilę obecną najbardziej pożądane są kanały o średnicy 63 mm oraz 75 mm. Są to kanały dosyć niskie, dzięki czemu można je zabudować, bądź poprowadzić w suficie podwieszanym.

Kolejnym systemem, który jest dostępny na rynku są kanały z blachy ocynkowanej. Jeżeli zdecydujemy się na taki rodzaj systemu, musimy to uwzględnić odpowiednio wcześnie w planie. 

Zwykle są to kanały większych średnic, w zakresie 125 do 250 mm. Konkretna średnica zależy od powierzchni domu, ponieważ na wielkość kanałów ma wpływ strumień powietrza. Jeżeli wybierzemy ten rodzaj rozprowadzenia kanałów, musimy przewidzieć sufity podwieszane, z racji ich średnicy.

W przypadku istniejących budynków, jest również możliwość wykorzystania istniejących kanałów grawitacyjnych.

Jednak w każdym przypadku dążymy do tego, aby trasa kanałów była jak najmniej skomplikowana. Pamiętajmy, że im więcej kanałów wentylacyjnych, tym więcej oporów na instalacji, większe spadki ciśnienia, a z drugiej strony wyższe koszty. Każdy dodatkowy kanał to kolejny wydatek. Dlatego tak istotnym jest, aby ta trasa była jak najmniej skomplikowana i jak najprostsza.

tłumaczy ekspertka

Znalezienie odpowiedniej ekipy montażowej

Kolejnym ważnym elementem jest znalezienie profesjonalnej ekipy montażowej. Bardzo istotnym jest dobór odpowiedniego systemu, poprzez poprawne obliczenie bilansu i dobranie odpowiednich średnic kanałów. Jest to bardzo istotne, szczególnie ze względu na głośność pracującej instalacji. Dobór zbyt małych średnic będzie niestety skutkował tym, że instalacja będzie bardzo głośno pracować. Również bardzo istotne jest, aby montaż instalacji był wykonywany przez odpowiednią ekipę. Zespół powinien dokonać montażu zgodnie z projektem, w sposób poprawny i zadowalający dla użytkownika końcowego.

Regulacja wydatków powietrza 

Po montażu instalacji, kolejnym etapem jest regulacja wydatków powietrza. Każde pomieszczenie ma swój wyliczony strumień powietrza. Na podstawie tego bilansu powietrza, wykonujemy regulację jego wydatków. Dokonujemy tego poprzez regulacje samej centrali i wydajności wentylatorów. Jeżeli zastosowany został system z kanałami z blachy ocynkowanej, to w regulacji pomogą przepustnice regulacyjne. Jeżeli natomiast zastosowano system skrzynek rozprężnych, to można regulować poprzez kryzy dławiące. Ostatnią możliwościa jest wkręcanie bądź wykręcanie główek od zaworów nawiewnych bądź wywiewnych. 

Okresowa wymiana filtrów i serwis

Po uruchomieniu systemu niezbędna jest regularna wymiana filtrów oraz okresowy serwis rekuperatora. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do wzrostu oporów w instalacji, a także do pogorszenia jakości powietrza wewnątrz budynku. Również z tego względu konieczny jest wybór ekipy montażowej, która zapewni prawidłowe działanie systemu w dłuższej perspektywie.

Na końcu warto pamiętać o wymogach prawnych dotyczących instalacji rekuperacji. Zgodnie z przepisami, w budynkach z wentylacją mechaniczną nie można stosować równolegle wentylacji grawitacyjnej. W przypadku budynków termomodernizowanych należy odpowiednio zabezpieczyć lub zamknąć istniejące kanały grawitacyjne.

Źródło: Webinarowa Środa z GLOBENERGIĄ 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia