System Zero to rewersyjna, powietrzno-gruntowa pompa ciepła, która rewolucjonizuje wykorzystanie energii cieplnej w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych! Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych urządzeń do grzania oraz chłodzenia, które jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze, grunt, a także ciepło odpadowe z procesów technologicznych.

Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba źródła mogą być wykorzystywane jednocześnie. System Zero jest niebywale oszczędny, gdyż automatycznie wykorzystuje odpowiednie źródło ciepła w zakresie, w którym urządzenie pracuje z najwyższą wydajnością. Dla projektantów oznacza to nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów, a dla inwestorów – wymierne korzyści finansowe.

System Zero – idealny dla obiektów komercyjnych

Pojawienie się Systemu Zero otworzyło nowe możliwości dla instalacji komercyjnych oraz przemysłowych. Od teraz nie trzeba się już zastanawiać, jakiego typu źródło ciepła będzie najlepsze w konkretnym obiekcie. System Zero to opatentowana i pierwsza seryjnie produkowana pompa ciepła, która łączy zalety powietrznej oraz gruntowej pompy ciepła, co daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych.

Co więcej, automatycznie wykorzystuje ona dane źródło ciepła w zakresie, w którym system pracuje z najwyższą wydajnością i wykorzystuje ekologiczny czynnik chłodniczy – propan.

Efekt? Zero marnotrawstwa energii, zero marnowania pieniędzy i niespotykane dotąd możliwości w projektowaniu nowoczesnych systemów grzewczo-chłodzących. Powietrze i grunt są doskonałymi nośnikami energii, które pompy ciepła Dimplex potrafią wykorzystywać bardzo wydajnie. Jednak do tej pory inwestor planujący zastosowanie pompy ciepła zwykle miał do wyboru – zastosować gruntową (wodną) albo powietrzną pompę ciepła.

Powietrze, grunt a może ciepło odpadowe?

System Zero położył kres wyborowi „albo/albo” – jest to pierwsza na świecie produkowana seryjnie pompa ciepła dużej mocy, która bardzo wydajnie potrafi wykorzystywać 2 doskonałe nośniki energii: powietrze i grunt. Głównym źródłem energii jest powietrze, natomiast grunt pełni rolę źródła uzupełniającego – jednak oba mogą być wykorzystywane jednocześnie.

System Zero daje również możliwość wykorzystania ciepła odpadowego z procesów technologicznych, jest to więc doskonałe rozwiązanie do obiektów z zainstalowanymi innymi urządzeniami, których ciepło może być również wykorzystane przez pompę ciepła (np. sklepów wielkopowierzchniowych z zainstalowanymi urządzeniami chłodniczymi, centrów komputerowych itp.). Ciepło z powietrza, gruntu, a może ciepło odpadowe z procesów technologicznych? System Zero nie ogranicza wyboru źródła energii i umożliwia wykorzystanie ciepła aż z trzech źródeł. Nieważne, czy to centrum komputerowe, budynek mieszkalny, obiekt przemysłowy, a może handlowy… nowy czy modernizowany – System Zero zawsze pracuje z najwyższą wydajnością! Dlaczego ciepło odpadowe pochodzące z procesów technologicznych, na przykład z urządzeń chłodniczych, ma się marnować?

System Zero w obiektach handlowych | restauracjach

Wykorzystanie ciepła z procesów chłodzenia produktów spożywczych

Stan aktualny
Większe obiekty oraz sieci handlowe i restauracyjne wyposażone są w urządzenia chłodnicze, w których przechowuje się produkty spożywcze. Emitują one duże ilości ciepła odpadowego, które do tej pory było niewykorzystane (moc urządzeń 100 kW, czyli ok. 657 MWh rocznie).

Możliwości
Można wykorzystać emitowane ciepło odpadowe do ogrzewania i chłodzenia np. obiektów biurowych.

Rozwiązanie
2 pompy ciepła Systemu Zero połączone w kaskadzie wykorzystają energię cieplną z urzą- dzeń chłodniczych poprzez obiegi glikolu – w sumie: 2 x 40 kW. Jako dodatkowe źródło ciepła zostanie wykorzystane powietrze zewnętrzne. System Zero o łącznej mocy 120 kW zapewni przyjemną temperaturę w biurach: ciepło zimą i chłód latem.

Roczne oszczędności*
Ok. 40 000 zł niższe koszty ogrzewania, niższa emisja CO2 o ok. 52 t.


System Zero w budynkach wielorodzinnych | apartamentowce

Wydajne grzanie i chłodzenie przy minimalnych kosztach

Stan aktualny
Tropikalna sauna z prywatnym SPA w luksusowym apartamencie. Komfortowa temperatura w każdym pomieszczeniu, podgrzewany basen… luksus w czystej postaci. Albo budynek wielorodzinny w dużym kompleksie mieszkaniowym. W obu przypadkach koszty ogrzewania lub chłodzenia są relatywnie wysokie.

Możliwości
Można wydatnie obniżyć koszty ogrzewania i chłodzenia dzięki inteligentnemu użyciu dwóch źródeł ciepła.

Rozwiązanie
System Zero zainstalowany na dachu lub na parkingu podziemnym. Jako podstawowe źródło ciepła wykorzysta powietrze zewnętrzne, ale tylko w zakresie, w którym System pracuje z najwyższą wydajnością (powyżej 0°C). Przy spadku temperatury przełączy sie on na gruntowy wymiennik ciepła, który będzie wykorzystywany tylko w zakresie dostarczenia brakującej energii niezbędnej do ogrzania obiektu przy temperaturach niższych niż 0°C. Taka kombinacja obniży koszty, nie tylko eksploatacji, ale również koszt wykonania gruntowego wymiennika ciepła (nie będzie potrzebny długi wymiennik gruntowy).

Roczne oszczędności*
Ok. 18 000 zł niższe koszty ogrzewania, niższa emisja CO2 o ok. 25 t.

* Przykładowe wartości w porównaniu do analogicznych systemów wykorzystujących olej opałowy, wartości wyliczone dla Europy Środkowej.

Adam Koniszewski

Dyrektor ds. Inwestycji w STIEBEL ELTRON Polska