
Podziel się
Znaczny wzrost cen energii oraz niekorzystne zmiany klimatyczne związane z emisją CO2 do atmosfery należą do największych wyzwań ekonomicznych ostatnich lat.
![]() |
Dla osób, które wybierają właśnie system grzewczy dla swojego domu jednorodzinnego, Junkers ma oprócz energooszczędnych kotłów kondensacyjnych czy systemów solarnych jeszcze jedną propozycję: pompę ciepła, wykorzystującą do wytwarzania ciepła energię ziemi, wody gruntowej lub powietrza.
Oferujemy szeroką gamę urządzeń przeznaczonych dla budynków jedno- i dwurodzinnych. Pompy ciepła Junkers należą do najnowocześniejszych urządzeń w Europie. Produkowane są w fabryce koncernu BOSCH w miejscowości Tranas w Szwecji, która ma już ponad 30-letnie doświadczenie w wytwarzaniu tego typu urządzeń.
Pompy ciepła powietrze–woda występują w różnych zakresach mocy: 6, 8, 10, 12 oraz 15 kW. Komplet składa się z modułów zewnętrznego oraz wewnętrznego, które tworzą kompletną powietrzno-wodną pompę ciepła do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Moduł wewnętrzny mieści 163-litrowy warstwowy podgrzewacz c.w.u. oraz regulator pogodowy z panelem sterowania i wyświetlaczem graficznym. Jeżeli moduł zewnętrzny nie dostarcza wystarczającej ilości energii do ogrzania budynku, wspomagany jest przez wbudowany dogrzewacz elektryczny, popularnie zwany grzałką. Pompa o mocy 10 kW, w odległości 4 m ma głośność tylko 41 dB(A), a warto także wiedzieć, że przy każdym podwojeniu odległości ciśnienie akustyczne zmniejsza się o 6 dB(A). Maksymalna temperatura, jaką można osiągnąć na wyjściu z pompy, to 65°C. Możliwe jest również podłączenie tej pompy do istniejącej instalacji grzewczej z kotłem olejowym lub kotłem na gaz płynny, co spowoduje zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.
W ofercie Junkersa znajdują się także pompy solanka–woda, o mocach grzewczych: 6, 7.5, 9 i 11 kW, z
wbudowanym 163-litrowym warstwowym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, oraz pompy bez zintegrowanego zasobnika, o mocach 6, 7.5, 9, 11, 14 i 17 kW. Oczywiście do kompletu są także zasobniki ciepłej wody użytkowej. Wszystkie pompy ciepła wyposażone są w pełni sterowany 3-stopniowy dogrzewacz elektryczny, który pomaga osiągnąć wymaganą temperaturę w przypadku zbyt niskiej temperatury czynnika grzewczego. Wbudowany panel sterowania Rego 600 obsługuje do dwóch obiegów grzewczych (w tym jeden z zaworem mieszającym). Menu jest w języku polskim, dlatego obsługa tej pompy jest łatwa zarówno dla użytkownika, jak i dla instalatora czy serwisanta. Użytkownik ma możliwość samodzielnego ustawienia zadanych temperatur, krzywej grzania, a także odczytu wszelkich ustawień zrobionych na pompie, czy nawet sprawdzenia rejestru wszystkich alarmów, jakie wystąpiły podczas pracy.
Pompy ciepła marki Junkers mogą podgrzewać ciepłą wodę użytkową do temperatury +58ºC bez wykorzystania dogrzewacza elektrycznego.

Wszystkie pompy ciepła marki Junkers wyposażone są w kompresor typu Scroll firmy Mitsubishi Electric. Sprężarka ta zapewnia cichą i bezwibracyjną pracę pompy ciepła. Dodatkowo, aby jeszcze zwiększyć komfort użytkowania, sprężarka jest zamontowana na specjalnych amortyzatorach tak, aby nie odczuwać jej obecności w urządzeniu. Współczynnik COP, czyli wydajność cieplna pomp, wynosi do 5,0 dla ogrzewania o parametrach B0/W35°C. Każda z omawianych jednofunkcyjnych pomp ciepła, niezależnie od mocy, ma takie same wymiary podstawy: 600 x 640 mm, a także taką samą wysokość: 1500 mm. W przypadku pomp z wbudowanym zasobnikiem c.w.u., zmianie ulega wysokość urządzenia, która wynosi 1800 mm. Kompaktowe wymiary zadowolą zatem nawet najbardziej wymagających pod tym względem klientów.
Pompy ciepła marki Junkers są laureatkami licznych nagród, m.in. zostały wyróżnione tytułem „Design Plus ISH 2005“ na targach branży grzewczej ISH we Frankfurcie oraz statuetką TOP BUILDER 2009 dla najlepszego produktu, przyznawaną przez miesięcznik Builder.
Na ocenę produktów składają się takie cechy, jak: jakość wykonania, wybór materiału, wartość użytkowa, jakość techniczna, jakość ekologiczna i ogólna koncepcja. Atutem pomp ciepła Junkers okazała się także duża energooszczędność i brak szkodliwości dla środowiska. Dodatkowo, w porównaniu z innymi technikami wykorzystującymi energię odnawialną, zależną od zmiennych czynników, jak np. promieniowanie słoneczne i wiatr, pompy geotermiczne są prawdziwymi „długodystansowcami”. Przez cały rok wytwarzają ciepło potrzebne do ogrzania domu i podgrzewania wody.
Autor:
Jerzy Grabek
Junkers
Artykuł sponsorowany