Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii powstają też systemy magazynowania energii pozwalające na gromadzenie oraz przechowywanie wygenerowanych nadwyżek i wykorzystanie ich w czasie większego zapotrzebowania na energię.

Rozsądne rozwiązanie – zwiększanie zużycia własnego energii

W Niemczech magazynowanie energii stanowi popularne rozwiązanie zarówno wśród właścicieli domów, jak i podmiotów komercyjnych. W Polsce z uwagi na odmienny system wsparcia dla mikroinstalacji OZE (system opustów) magazyny energii ciągle są nowością. Akumulatory umożliwiają uzyskanie niezależności energetycznej, ale także poprawiają wskaźniki autokonsumpcji energii. To doskonałe rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii słonecznej w ciągu dnia, natomiast chcą tę energię używać na własne potrzeby, nie zaś oddawać nadwyżki do sieci. Na rynku magazynów energii konkurencja jest spora i różni producenci proponują różne rozwiązania. Wizją firmy Fronius jest magazynowanie energii na własny użytek – zgodnie z ideą „24 godzin słońca”. System magazynowania Fronius jest wysoce wydajny i zapewnia maksymalną niezależność. Kostal oferuje inteligentny i autonomiczny zestaw magazynujący, obejmujący akumulator, falownik i dodatki. Axitec proponuje rozwiązania bezpieczne i o długiej żywotności, do zastosowania zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na skalę przemysłową. LG Chem zapewnia wysoce zoptymalizowane rozwiązanie, systemy o długiej żywotności i najwyższej jakości.

fot. GLOBENERGIA

 

Designerskie i praktyczne rozwiązania

Tesla promuje urządzenie wyróżniające się designem – o nazwie Powerwall – zaprojektowane tak, aby możliwy był jego montaż na ścianie. Akumulator został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić tzw. przesunięcie obciążenia przez ładowanie w okresach, kiedy ceny energii elektrycznej są niższe z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie, a następnie korzystać ze zmagazynowanej w nich energii, gdy popyt i ceny są wysokie. Pylontech proponuje akumulatory o nowoczesnym designie i łatwych w instalacji. Mercedes- Benz prezentuje rozwiązanie do zastosowania zarówno dla domów, jak i dużych obiektów przemysłowych. Samsung wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników ze swoim przyjaznym środowisku rozwiązaniem magazynowania energii  wykorzystującym najlepszą na świecie technologię niewielkich rozmiarów litowo-jonowych ogniw wielokrotnego ładowania.

Sprawdź, co oferuje rynek i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie. W tabelach znajduje się skrócone zestawienie producentów akumulatorów i inwerterów oraz wybrane parametry tych urządzeń.

Model akumulatora Producent systemu Producent falownika Możliwość
doinstalowania
do istniejących
systemów PV
Cena
akumulatora
[zł]
Pojemność
użyteczna
[kWh]
Okres
gwarancji
Rodzaj
technologii
Powerwall Tesla SMA,
SolarEdge
tak/ nie
(w przypadku
jednofazowego
inwertera)
18 149,19 6,4 10 lat NCA
Mercedes Benz
Energiespeicher
2,5 kWh
Mercedes
Benz
SMA tak 8 800,49
(8 274,06 do
montażu na
ścianie)
2,3 10 lat NMC
AxiStorage
Li 7S 6,8 kWh
Axitec SMA tak 14 881,68 5,5 10 lat NMC
Extra 2000
2,4 kWh
Pylontech SolaX nie 5 289,73 2 5 lat LiFePo
Phantom-S 2,4 kWh Pylontech SolaX nie 10 886,51 2 5 lat LiFePo
Piko Battery Li 3,6 Kostal Kostal nie 31 981,79 3,2 5 lat LiFePo
RESU 7H LG Chem SMA tak 18 995,11 6,6 10 lat Li-Ion
Solar Battery 4,5 Fronius Fronius nie 29 718,76 3,6 2 lata LiFePo
Solar Battery 12 Fronius Fronius nie 57 046,53 9,6 2 lata LiFePo

 

Pełne zestawienie znajduje się w 1/2017 numerze GLOBENERGII, który można kupić tutaj 

 

 

 

 

 

 

 

 

Julita Zapilaj

Redaktor GLOBEnergia