Systemy magazynowania energii domowe i komercyjne

Zdjęcie autora: Julita Zapilaj

Julita Zapilaj

Redaktor GLOBEnergia

Podziel się

Wraz z dynamicznym rozwojem odnawialnych źródeł energii powstają też systemy magazynowania energii pozwalające na gromadzenie oraz przechowywanie wygenerowanych nadwyżek i wykorzystanie ich w czasie większego zapotrzebowania na energię.

Rozsądne rozwiązanie – zwiększanie zużycia własnego energii

W Niemczech magazynowanie energii stanowi popularne rozwiązanie zarówno wśród właścicieli domów, jak i podmiotów komercyjnych. W Polsce z uwagi na odmienny system wsparcia dla mikroinstalacji OZE (system opustów) magazyny energii ciągle są nowością. Akumulatory umożliwiają uzyskanie niezależności energetycznej, ale także poprawiają wskaźniki autokonsumpcji energii. To doskonałe rozwiązanie w szczególności dla osób, które nie zużywają dużo energii słonecznej w ciągu dnia, natomiast chcą tę energię używać na własne potrzeby, nie zaś oddawać nadwyżki do sieci. Na rynku magazynów energii konkurencja jest spora i różni producenci proponują różne rozwiązania. Wizją firmy Fronius jest magazynowanie energii na własny użytek – zgodnie z ideą „24 godzin słońca”. System magazynowania Fronius jest wysoce wydajny i zapewnia maksymalną niezależność. Kostal oferuje inteligentny i autonomiczny zestaw magazynujący, obejmujący akumulator, falownik i dodatki. Axitec proponuje rozwiązania bezpieczne i o długiej żywotności, do zastosowania zarówno w gospodarstwach domowych, jak i na skalę przemysłową. LG Chem zapewnia wysoce zoptymalizowane rozwiązanie, systemy o długiej żywotności i najwyższej jakości.

fot. GLOBENERGIA

Designerskie i praktyczne rozwiązania

Tesla promuje urządzenie wyróżniające się designem – o nazwie Powerwall – zaprojektowane tak, aby możliwy był jego montaż na ścianie. Akumulator został zaprojektowany w taki sposób, aby umożliwić tzw. przesunięcie obciążenia przez ładowanie w okresach, kiedy ceny energii elektrycznej są niższe z uwagi na mniejsze zapotrzebowanie, a następnie korzystać ze zmagazynowanej w nich energii, gdy popyt i ceny są wysokie. Pylontech proponuje akumulatory o nowoczesnym designie i łatwych w instalacji. Mercedes- Benz prezentuje rozwiązanie do zastosowania zarówno dla domów, jak i dużych obiektów przemysłowych. Samsung wychodzi naprzeciw oczekiwaniom użytkowników ze swoim przyjaznym środowisku rozwiązaniem magazynowania energii  wykorzystującym najlepszą na świecie technologię niewielkich rozmiarów litowo-jonowych ogniw wielokrotnego ładowania.

Sprawdź, co oferuje rynek i wybierz najlepsze dla siebie rozwiązanie. W tabelach znajduje się skrócone zestawienie producentów akumulatorów i inwerterów oraz wybrane parametry tych urządzeń.

Model akumulatoraProducent systemuProducent falownikaMożliwość
doinstalowania
do istniejących
systemów PV
Cena
akumulatora
[zł]
Pojemność
użyteczna
[kWh]
Okres
gwarancji
Rodzaj
technologii
PowerwallTeslaSMA,
SolarEdge
tak/ nie
(w przypadku
jednofazowego
inwertera)
18 149,196,410 latNCA
Mercedes Benz
Energiespeicher
2,5 kWh
Mercedes
Benz
SMAtak8 800,49
(8 274,06 do
montażu na
ścianie)
2,310 latNMC
AxiStorage
Li 7S 6,8 kWh
AxitecSMAtak14 881,685,510 latNMC
Extra 2000
2,4 kWh
PylontechSolaXnie5 289,7325 latLiFePo
Phantom-S 2,4 kWhPylontechSolaXnie10 886,5125 latLiFePo
Piko Battery Li 3,6KostalKostalnie31 981,793,25 latLiFePo
RESU 7HLG ChemSMAtak18 995,116,610 latLi-Ion
Solar Battery 4,5FroniusFroniusnie29 718,763,62 lataLiFePo
Solar Battery 12FroniusFroniusnie57 046,539,62 lataLiFePo

Pełne zestawienie znajduje się w 1/2017 numerze GLOBENERGII, który można kupić tutaj 

Zdjęcie autora: Julita Zapilaj

Julita Zapilaj

Redaktor GLOBEnergia